|
Pomník padlého důstojníka - prostor bojiště [ Pomník či památník ]V polích západně od silnice na Olomouc stojí pomník padlého důstojníka Eduarda z Behru, připomínající prusko-rakouskou válku v roce 1866. Na mohylovém náspu na dvou stupních osazen jehlancový pískovcový obelisk se čtyřmi sloupky kdysi propojených řetězem s pamětním nápisem na třech stranách: + / Gewidmet / von seinen / Kameraden / Restaurirt / im J. 1901 // Na těchto místech / padl / dne 15. července 1866 / král. pruský major / Eduard z Behru / 44. pěšího pluku // Hier starb / der Heldentods der kgl. / Kommandeur / des Fisilier-Batalions / des Ostpreussischen / Infanterie-Regiments / Nro 44 / Eduard von Behr / an 15. Juli 1866.
Zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek okresu Přerov pod č. 582 Lokace: k.ú. Tovačov, parc. č. 566, prostor bojiště s mohylou a pomníky.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|