Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:31 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie obce Luká [ Historie (archivní dokument) ]

Ves Luká je velmi stará slovanská osada. První latinský zápis v moravských zemských deskách, týkající se obce Luké, je z roku 1349. Majitelem Luké byl tehdy vladyka Artleb ze Stařechovic, který ves prodal paní Zbyňce ze Švábenic. Ta ji ještě v témže roce dala dědičně svému bratru Adamovi z Konice.Pod vládou Konických zůstala Luká 16 let. Podle zápisu z r. 1365 byl již v Luké farní kostel a obec se označuje jako městečko.

V dalších letech se vystřídalo mnoho majitelů a držitelů Luké. V polovině 15. století přechází Luká většinou v majetek Beneše z Ludéřova a Laškova a byla připojena k laškovskému panství. R. 1510 pan Havel Chudobín z Bařic, držitel Krakovce, připojil trvale Lukou k panství krakoveckému.

1.září 1768 koupil panství tajný rada a rytíř zlatého rouna Emanuel Tellez Menezes a Castro, vévoda ze Sylva-Taroucca. Sylva-Taroucca byla šlechtická rodina portugalského původu, která patřila k nejstarším na Pyrenejském poloostrově. Emanuel byl poradním ministrem za císaře Karla VI. i za císařovny Marie Terezie.

Roku 1846 převzal panství August hrabě Sylva-Taroucca, který byl velikým příznivcem malířského umění a i sám se jím zabýval. Byl přítelem slavného českého malíře Josefa Mánesa. Ten po nějakou dobu pobýval na zámku v Čechách pod Kosířem a zde namaloval svůj proslavený obraz "Líbánky na Hané." Za Augusta byly dne 31. května 1853 vybaveny závazky poddaných a panství se dostalo odškodného za povinnosti poddaných v částce 15.976 zlatých.

Po vyhlášení Československé republiky bylo panství pojato do zákona o provádění pozemkové reformy. Podle výměry měl statek 1002 ha zemědělské půdy a 2468 ha veškeré půdy. Dvůr v Luké, jehož pozemky ve výměře 81 ha byly v nájmu drobných zemědělců, byl celý rozdělen drobným zemědělcům.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 03.12.2002 v 14:19 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz