|
HOFMAN Karel [ Osobnost ]Karel Hofman
*14.9.1906 v Jablůnce nad Bečvou +27.11.1998 ve Valašském Meziříčí
Akademický malíř Karel Hofman se vyučil malířem porcelánu v Jaroňkově dílně v Rožnově pod Radhoštěm. V letech 1926-1933 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Jakuba Obrovského a Otakara Nejedlého. V letech 1933-1935 získal dvakrát po sobě stipendium italské vlády, které mu umožnilo rozšířit studia na Škole krásných umění v Římě. Po návratu do vlasti se věnoval pedagogické činnosti, nejdříve na zlínské Škole umění a po válce na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Koncem 50. let přesídlil na Soláň (Velké Karlovice) a soustředil se výhradně na vlastní tvorbu.
Základem Hofmanova umění je malba opřená o dokonale zvládnutou kresbu.
Tematicky se soustředil především na valašskou krajinu. Jeho velkoryse pojatá plátna zdůrazňují monumentalitu kraje, jeho prostoupení každodenním lidským konáním.
Vytvořil také řadu vynikajících portrétů známých osobností, ale i prostých lidí, obyvatel valašských pasek. Širokou odezvu získal jeho cyklus dvanácti barevných litografií akcentujících tradice a zvyky Valašska, ale i jeho novou podobu. Jako jeden
z mála umělců se věnoval fresce. Ještě v roce 1993 vytvořil rozsáhlou fresku pro italskou Taipanu (kraj Udine) tematicky zachycující historii tamějšího kraje.
Malíř Karel Hofman byl za vynikající přínos české krajinomalbě oceněn v roce 1985 titulem národní umělec. Dnes patří společně s Aloisem Schneiderkou, Janem Kobzáněm a Františkem Podešvou k umělcům, kteří originálně malířsky zachytili velmi sugestivní tvář Valašska.
PhDr.Dalibor Malina
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|