|
Mlýn z Velkých Karlovic, Valašské muzeum v přírodě [ Mlýn vodní nebo větrný ]Je rekonstrukcí stavby z poloviny 18. století. Zatímco venku proudící voda pohání vodní kolo, uvnitř v mlýnici již tato síla prostřednictvím palečného kola roztáčí hřídel s upevněným horním mlýnským kamenem ("běhounem") pohybujícím se po pevném dolním kameni ("spodku"). Zrno rozdrcené těmito kameny putuje do moučnice. Zde se prosívá jemná mouka a zbytek meliva padá na síto ("žíbro"), které oddělí hrubší mouku a šrot. Pohyb mouky zajišťuje "hasačert" - zařízení, které pomocí pákových převodů neustále třese celým prosívacím systémem. Zásluhou expozice v druhé části mlýna - světnici a obytné komoře - si lze udělat obrázek nejen o práci mlynáře, ale i o běžném životě jeho rodiny.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|