|
Fojtská stodola z Hodslavic, Valašské muzeum v přírodě [ Lidová architektura ]Fojtská stodola z Hodslavic Kopie fojtské stodoly z Hodslavic. Objekt dnes slouží jako vstupní prostor s občerstvením, pokladnou, prodejnou se suvenýry a s možností objednávky průvodcovských služeb. Pozoruhodný středověký typ půdorysu vznikl pod vlivem někdejších proutěných staveb, které z konstrukčních důvodů musely utvářet závěr strany v tupém úhlu.
Místní pověst o stodole říká, že byla postavena po bitvě na Bílé hoře, jako tajná modlitebna evangelíků. Skutečností je však pouze to, že stodola patřila fojtskému rodu, ze kterého pocházel historik František Palacký. Ve stodole se ukládalo obilí a suchý jetel. Pro uskladnění slámy sloužily tři přístodůlky, zvané brstvy.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|