|
Mališův dům z Lužné, Valašské muzeum v přírodě [ Lidová architektura ]Mališův dům z Lužné Tvoří dominantu tzv. Pasekářské kuly. Byl postaven krátce před rokem 1781. Obytné stavení je roubeno z netesaných trámů. Do síně vejdeme dveřmi starobylé konstrukce. Jejich veřeje jsou zapuštěny do prahu a nadpraží a pohybují se na tzv. "sově". Výřez u spodní hrany dveří sloužil drůbeži. V síni je podlaha z udusané hlíny, v obytné jizbě z hliněných tvárnic. Pod stropem procházejí dva příčné trámy, zvané polení, které zpevňují konstrukci. Sloužily také k sušení loučí, příp. k odkládání kuchyňského náčiní. Značnou část jizby zaujímá pec. Vařilo se na otevřeném ohništi. K dispozici byla také chlebová pec. Stavení nemá komín. Dymník nad ohništěm odváděl kouř jen nad strop, odtud volně procházel šindelovou střešní krytinou. V jizbě vlevo ode dveří vidíme asi sto roků staré hodiny, pod nimi je kropenka na svěcenou vodu. Prohlédneme si hrnce z dílen v okolí Valašského Meziříčí, Rajnochovic a Litovle. Na polici nás zaujme hoblík na louče. Lavici u stěny podpírají kameny, zahloubené do země. Ke stavení patřil chlév a přístavek s vozem, stejně jako chlévce s kurníke. Část jizby je podsklepena. Vstup do sklepa je z čelní strany chalupy.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|