|
Fojtství z Lidečka, Valašské muzeum v přírodě [ Lidová architektura ]318 Fojtství z Lidečka Vzácný originál valašského roubeného patrového stavení z počátku 19. století. V dolní jizbě se dříve odehrávaly valné hromady, v neděli se tancovalo a šenkovalo pivo, víno i kořalka. Jizba fojtství slouží prozatím jako ukázka školní třídy z časů panování císaře Františka Josefa I. Dnes sem přicházejí žáci nejen rožnovských škol a v příjemném prostředí si tu ověřují různé poznatky z historie. V naší učebně vidíme lavice, staré kuličkové počítadlo, tabuli, stojánek na křídu a původní houbu z mořských řas. Děti psaly na břidlicových tabulkách kamínkem. Školní potřeby si žáci nosili ve slaměné nebo plátěné brašně, zvané "sotor". Komory v poschodí sloužily k uskladnění zemědělských produktů. Prohlédneme si stodolu z Lidečka i patrovou sýpku z Jasenné. Přistavěny budou ještě chlévy a kůlna. Kolem stavení se postupně obnovuje fojtský dvůr.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|