Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 17. července 2025 (12:43 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Rak
Martina - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Tarzan

Fulltext
 

ZÁTOPEK Emil [ Osobnost ]

Kopřivnice, Emil Zátopek
Emil Zátopek
(* 1922 v Kopřivnici, + 2000 v Praze)

Slavný český atlet Emil Zátopek se narodil 19. září roku 1922 v Kopřivnici. Jeho běžecká kariéra začíná náhodou. V jeho 19 letech ho donutil vychovatel učňovského internátu ve Zlíně k účasti na tradičním běhu městem. Emil vzal účast jako výzvu a poprvé ukázal svůj talent - v běhu se umísťuje na druhém místě. Tento okamžik mu zcela mění život, začíná tvrdě trénovat. K opakovaným vítězstvím ho pak nevedou dlouhé nohy ani silné svaly. Je to povaha tvrdého dříče a tedy těžké tréninky, díky kterým se stal "nesmrtelným". Místem jeho tréninků se stala krytá jízdárna s hlubokými pilinami a věrnými pomocníky těžké boty.

Jeho život by se dal popsat jako jeden velký závod. Odměnou za jeho tvrdost a píli mu bylo několikanásobné vítězství na Mistrovství Evropy i světa a překonání 18 světových rekordů. Nejšťastnější chvíle přicházejí v roce 1948, kdy si dobíhá pro své první olympijské zlato na Olympijských hrách v Londýně. Nezapomenutelné okamžiky pak připravuje svým fanouškům na Olympijských hrách v Helsinkách roku 1952. Sbírku hned tří zlatých medailí v běhu na 5 a 10 km a v maratónu ještě doplňuje o svou zlatou medaili jeho žena Dana v hodu oštěpem. Ten den se stali nejslavnějším sportovním párem v historii.

Běhání se pro něj stalo vším, nalezl v něm a ve své ženě Daně smysl života. Pro jeho přátelskou a veselou povahu, skromnost a ochotě pomáhat druhým si jej cenili i jeho rivalové. Jako vůbec první český sportovec byl odměněn Cenou Pierra de Coubetina (Mezinárodním výborem pro fair play). V roce 1997 byl zvolen nejlepším atletem 20. století v České republice a roku 1999 pak naším nejlepším olympionikem historie. Za skvělou kariérou zavírá dveře "symbolickým" vítězstvím v přespolním běhu ve španělském San Sebastianu roku 1958.

Vyhrál mnoho závodů, ale ten životní prohrává 21. listopadu 2000. Pochován je ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, jeho duch však žije dál v jeho rodné Kopřivnici, kam se vždy rád vracel.
Kopřivnice, Emil Zátopek
Emil Zátopek

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Koprivnice.cz

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Petra Kantorová (MIC Kopřivnice) org. 56, 20.02.2008 v 09:51 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Když dne ubývá, horka přibývá.
Červenec nese parna, krupobití a medovice, jesti hojný na bouřky a vichřice.
Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce.
Co červenec neuvaří - srpen nedopeče.
Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče.
Slunce peče - déšť poteče.
Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.
Jaký červenec, takový leden.
V červenci do košile rozdělej se, a vprosinci po uši oděj se!
Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje.
 
17.7.2001: Ministr životního prostředí Miloš Kužvart odvolal z funkce zmocněnce pro jednání s EU Bedřicha Moldana.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz