|
Nechte na hlavě - stálá expozice Muzea Novojičínska [ Stálá expozice ]Jediným muzeem specializujícím se na klobouky a pokrývky hlavy v České republice a jedním z mála v Evropě je Muzeum Novojičínska. V návaznosti na místní více než dvousetletou tradici kloboučnické výroby muzeum vytvořilo, spravuje a dál rozšiřuje největší sbírku historických klobouků a pokrývek hlavy. Po náročné a rozsáhlé rekonstrukci části Žerotínského zámku zpřístupnilo novojičínské muzeum 8.prosince 2000 novou stálou expozici klobouků a pokrývek hlavy s názvem "Nechte na hlavě". V expozici mohou návštěvníci shlédnout na 600 klobouků, čepic, čepců a přileb z období od počátku 19. století do současnosti. Většina exponátů je součástí vlastní rozsáhlé a ojedinělé sbírky. Mezi vystavenými exponáty jsou i unikátní pokrývky hlavy, mnohdy poprvé představované veřejnosti. Část expozice je pojata ve scénických celcích a návštěvníci se tak ocitnou uprostřed tematických výjevů přibližujících atmosféru doby užívání klobouků. Hosté si mohou prohlédnout skvostné klobouky a róby dam ze sklonku rakousko-uherské monarchie, shlédnout unikátní vojenské a služební přilby, čáky a čepice, mohou se nechat okouzlit elegancí ženicha a půvabem nevěsty ve svatební scéně z 20.let 20.století, kloboučnickým krámem nebo prvorepublikovou cukrárnou. Své dveře pootevře původní kloboučnická dílna se vzorkovníky, formami a dalším náčiním. Zapomenout nemůžeme na vitrínu s kolekcí pokrývek hlav významných osobností české kultury a politiky - je zde například klobouk prvního prezidenta Tomáše Garique Masaryka, "otce národa" Františka Palackého, následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este vedle klobouků Jana Nerudy, Petra Bezruče a dalších. Mezi klobouky z produkce podniku Tonak posledního desetiletí má své místo také klobouk manželky prezidenta České republiky paní Dagmar Havlové. Malou atrakcí expozice je dobový fotoateliér, v němž se mohou návštěvníci ve vlastním nebo zapůjčeném klobouku vyfotografovat.
Muzeum Novojičínska Vás zve do expozice klobouků i dalších prostor Žerotínského zámku v Novém Jičíně. Otevřeno: Út - Pá 8:00 - 12:00 13:00 - 16:00 So, Ne 9:00 - 15:00 Od 1.11 do 31.3. v sobotu zavřeno
KONTAKTNÍ ADRESA:Muzeum Novojičínska 28. října 12 741 01 Nový Jičín Česko (CZ) fax: (+420) 556 705 393
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|