|
Historie obce Dolní Němčí [ Historie (archivní dokument) ]Dolní Němčí vzniklo v druhé polovině 13. století, kdy ji Boreš z Rýzmburka osídlil německým obyvatelstvem. Na jejím teritoriu bylo archeologickými průzkumy zjištěno rozsáhlé keltské sídliště, bohaté nálezy z období paleolitu, unětické a lužické kultury. První písemná zmínka pochází z roku 1358. Do roku 1925 byl užíván název Dolněmčí. Ve středověku se částo střídali majitelé obce. Za zmínku stojí až její přičlenění k ostrožskému panství, kdy po bitvě na Bílé Hoře bylo panství zkonfiskováno a v roce 1625 prodáno Lichtenštejnům. Na vrhu Stará Hora se údajně nacházel hrad Lucko. Zde podle historie došlo v roce 1116 k boji mezi vojsky českého knížete Vladislava I. a uherského krále Štěpána II., tzv. "bitva na Luckém poli" o získání vlády nad krajem zvaným "Lucká provincie", v níž zvítězila česká vojska. Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím. V minulosti se zde například úspěšně pěstoval česnek a pro výhodné klimatické podmínky zde byl umístěn chov dostihových koní.
AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 25.02.2007 v 11:56 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|