|
Přírodní památka Za lesem [ Přírodní památka ] Základní údaje: Fragment komplexu pastvin na Lesné s terénní mokřadní depresí 3,5 km JV od obce Horní němčí , k.ú. Horní němčí, V: 1,2200 ha, n.v.: 600 m.n.m., Z: Vyhláška Okr. úřadu v Uh. Hradišti ze dne 1.8.1991.
Motiv ochrany: Jediná lokalita šafránu bělokvětého v CHKO Bílé karpaty.
Geologie, půdní poměry: Karpatský flyš s půdou hnědou, oglejenou, hlinitou až jílovitohlinitou.
Botanika: V minulosti květnatá louka s jedinou bělokarpatskou lokalitou hořce Kochova. Ještě před zajištěním ochrany byla lokalita zdevastována intenzivním hnojením a pastvou. Z významnějších druhů zůstal zachován pouze šafrán bělokvětý.
Zoologie: Ze vzácných druhů obojživelníků se v mokřadu vyskytuje čolek obecný, čolek horský a rosnička zelená.
Lesnictví: Bezlesí.
Management, ohrožení, návrhy opatření: Kosit jednou ročně. Zákaz hnojení a pastvy. Na zachování šafránu bělokvětého bude realizován záchranný program.
Historie: Původně jednosečná louka. Od 70. let intenzivně hnojena jak min. hnojivy, tak různými kaly a kejdou, a intenzivně pasena. Tak byla zničena jediná lokalita hořce Kochova v ČR. Populace šafránu bělokvětého negativní zásahy přečkala, nicméně i ona má sestupnou tendenci: 1970 - 175 ks, 1980 - 86 ks, 1990 - 54 ks. V roce 1992 byla lokalita oplocena a pastva vyloučena.

AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 29.02.2004 v 21:53 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|