|
Přírodní památka Lom Rasová [ Přírodní památka ]Přírodní památka Lom Rasová Základní údaje: Lom 2,5 km jihovýchodně od obce Komňa, k. ú. Komňa, V: 4,4332 ha, n. v.: 550 m.n.m., Z: Vyhláška Okr. úřadu v Uh. Hradišti ze dne 1.8.1991. Motiv ochrany: Opuštěný pískovcový lom zčásti zatopený vodou s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů. Geologie, půdní poměry: Karpatský pískovcový flyš. Lom je vyhlouben 8-15 m pod úrovní terénu. Část lomu je zatopena stálým jezírkem s hloubkou až 4 m. Botanika: Na opuštěných plochách lomu proběhla zajímavá sukcese rostlin včetně druhů vzácných a ohrožených, vyskytuje se zde např. vstavač vojenský (Orchis militaris), pětiprstka hustokvětá (Gymnadenia densiflora), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), kruštík bahenní (Epipactis palustris) a vzácná hruštička okrouhlolistá (Pyrola rotundifolia). Zoologie: Původně bylo jezírko lomu významnou lokalitou obojživelníků čolka velkého (Triturus cristatus), horského (Triturus alpestris) i obecného (Triturus vulgaris). Nelegálně výsazenými rybami byli tito obojživelníci téměř vyhubeni. Dnes zde přežívají pouze kuňky žlutobřiché (Bombina variegata) a ropuchy obecné (Bufo bufo). Na volných plochách lomu nacházejí vhodné podmínky plazi zastoupení ještěrkou obecnou (Lacerta agilis) a užovkou hladkou (Coronella austriaca). Občas se zde vyskytuje výr velký (Bubo bubo). Lesnictví: Bezlesí. Volné plochy lomu zarůstají náletem břízy, vrb, osiky a především smrku. Management, ohrožení, návrhy opatření: Lokalitu není možné jakkoliv rekreačně nebo hospodářsky využívat. Nálet dřevin je třeba periodicky likvidovat. Populaci ryb by bylo vhodné odstranit biologicky vhodnou metodou, která by neohrozila neinventarizovanou "hydrofaunu”. Zásah 1x až 2x zopakovat. Po prokázaném vyhubení všech druhů ryb provést reintrodukci původních druhů obojživelníků z blízkých lokalit. Literatura: Rezervační kniha. Dep. in ZO ČSOP "Uherskohradišťsko”, Správa CHKO Bílé Karpaty, AOPK ČR. Jatiová, M., Šmiták, J. (1996): Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezsku. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, středisko Brno. Kuča, P., Májsky, J., Kopeček, F. & Jongepierová, I. (1992): Monografie "Bílé Biele Karpaty". Bratislava. Mackovčin P., Jatiová M. a kol (2002): Zlínsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek II., AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha Šnajdara, P.: Management MZCHÚ Bílé Karpaty 1994-1996, Luhačovice. Šnajdara P., Hrabec J. a kol. (2002): Chráněná území Uherskohradišťska a Uherskobrodska. 3. upravené a rozšířené vydání.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|