|
Ucelený komplex vápenické výroby [ Technická památka ] Kulturní památka č. 8 - 3868 - vápencový lom s vápenkami pozemky parc. č. 448, 112, 113, 118, 119, 131, 144, 111. Prohlášeno MK ČR dne 15. 12. 1994. Ucelený komplex vápenické výroby skládající se z šachtových pecí, kruhovky, lomu a hospodářských budov.
První písemné zprávy o vápenkách na Hranicku se dochovaly z období 1553 - 1572 (panování Jana Kropáče z Nevědomí). Nejstarší dochované objekty pocházejí z 1. poloviny 19. století.
Na východní straně komplexu je torzo šachtové pece z lomového kamene 6 m vysoké na osmibokém půdorysu přistavěné ke stráni.
Na západní straně je situována volně stojící dvojitá šachtová pec z lomového kamene. Na její jižní straně je přistavěn omítnutý provozní objekt s pultovou střechou. Po stranách objektu jsou vchody do podzemního klenutého prostoru ohniště.
Ve středu komplexu se nalézá kruhová vápenná pec (14 komor a 3 řady sypáků) s centrálním komínem.
Severně od vápenky naleznete Černotínský lom, kde se do roku 1950 těžil dolomitský vápenec (podzemní labyrint s krasovými jezírky a sály, vstup štolou u základny lomové stěny je zakrytý boční skalkou, t.č. nepřístupný).
Přístup k areálu je od stanice ČD Teplice nad Bečvou (500 m), po levé straně silnice do Valašského Meziříčí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|