|
Janáčkovy sady [ Park nebo sad ]Janáčkovy sady tvoří klín, kterým z okolní krajiny proniká příroda až do centra měst Nového Jičína. Proto byly také zvoleny za nástupní místo naučné vlastivědné stezky.
Nacházejí se v nadmořské výšce 294 m a ústí přímo do rušné třídy K Nemocnici. Od poloviny 16. století až do roku 1830 se v těchto místech rozkládal v pořadí druhý novojičínský hřbitov, jehož pozůstatkem je kaple svatého Kříže z roku 1757. Po zrušení hřbitova roku 1879 byla rozšířená plocha přeměněna v park.
Současná úprava parku pochází z roku 1976. V jeho středu jsou uloženy různě zbarvené tzv. "bludné balvany" švédské žuly a ruly, které byly do okolí Nového Jičína dopraveny kontinentálním ledovcem ze Skandinávie před 500-550 000 lety. V těsné blízkosti roste významný jedinec dřezovce trojtrnného.
V severní části parku se nachází kašna se sochou boha Herma. Busta geniálního moravského hudebního skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald, byla zde odhalena 19. dubna 1963. autorem je frenštátský sochař Karel Vašut. V roce 1995 byla do půdy parku vsazena pamětní deska Karlu Krylovi, který v Novém Jičíně prožíval svá mladá léta.
Sadům dominuje kostel Nejsvětější Trojice, zvaný dříve Moravským kostelíkem, protože až do bitvy na Bílé hoře se zde konaly bohoslužby v českém jazyce. Chrám byl zbudován na přelomu 15. a 16. století v pozdně gotickém slohu. Vnitřek je vyzdoben řezbami lidového baroka. Najdeme tu tři oltáře ze 17. století. Hlavní oltář zdobí osobité vyobrazení svaté Trojice. Pozoruhodné je i vzácné ztvárnění "Martyrium blahoslaveného (dnes svatého) Jana Sarkandra" na křtitelnici. Barokní věž, postavená v roce 1657, náležela až do roku 1927 městu. Vedle hlavního vchodu do kostela se nachází socha svatého Ignáce z Loyoly, zakladatele jezuitského řádu. Pochází z roku 1749.
K parku přiléhá modlitebna Českobratrského evangelického sboru, postavená v novogotickém slohu roku 1908 místo původně plánovaného evangelického kostela.
Kaple sv. Kříže v Janáčkových sadech
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|