|
Kříž [ Kříž ]Kulturní památka č.r. 8-2092 Kříž Kostelní, při severní straně farního kostela č. parcely 17/2 o.p., k. ú. Nový Jičín - Město Pseudogotický kříž z roku 1864, osazený na vysokém odstupněném oktogonálním podstavci a vysoké štíhlé podnoži tvaru komolého osmistěnného jehlanu. Na jednotlivých stranách podstavce jsou dekorativní vpadlá pole, dole čtyřlistá, ve střední části lomené "niky" završené stříškami, které vytvářejí lomící se římsu, obíhající po obvodu podstavce. Kříž má konkávně prohnutá břevna s liliovitým zakončením. Staticky pojatý korpus podživotní velikosti má nohy probity dvěma hřeby, krátká bederní rouška je stažená provazem, uzel je na Kristově pravém boku. Na zadní straně podstavce je nápis: "CARL / BERGER /BILDH.", na přední straně podstavce je letopočet "1864". Kříž byl poškozen v roce 1978 a restaurován na konci 80. let.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|