|
Měšťanský dům čp. 4- 5 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r. 8-3334 Měšťanský dům čp. 4-5 Masarykovo nám. č. parcely 128, 129 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Původně dva renesanční domy v řadové zástavbě jihozápadní strany náměstí sjednocené velkorysou úpravou z poslední čtvrtiny 18. století, vnitřní dispozice pochází z konce 30. let 20. století. Průčelí o třech nadzemních podlažích se v přízemí do prostoru náměstí otevírá třemi arkádami podloubí s maskaronovými klenáky. Osmiosá patra jsou sepnuta vysokým pilastrovým řádem, kompozitní hlavice nesou zalamované římsové kladí. Přízemí je členěno pásovou bosáží zalamovanou do klenáků, od pater je odděluje kordónová římsa. Okna prvého patra s průběžnou podokenní římsou jsou opatřena pravoúhlými šambránami s uchy a dvakrát zalomenou nadokenní římsou. V detailním tvarosloví je fasáda doplněna dalším štukovým dekorem, vesměs z 2. poloviny 19. století a počátku 20. století. Valeně zaklenuté podloubí je na hranici domů zpevněno stlačeným pasem, klenba je prostoupena trojúhelnými výsečemi bez hřebínků. Historická dispozice domů byla především koncem 30. let 20. století radikálně upravena, z hloubkových dvoutraktů renesančního původu zůstaly zachovány jen dvě valeně zaklenuté prostory - z toho 1 místnost se čtyřmi dvojicemi styčných výsečí s hřebínky. První a druhé patro je plochostropé. Obchodní parter v přízemí s velkorysou úpravou velkoplošných výkladců s travertinovým obkladem. Právovárečné domy na náměstí jsou renesančního původu, z pozdějších úprav je zřetelná především klasicistní přestavba po velkých požárech města ve 3. čtvrtině 18. století. Objekty byly výrazněji adaptovány v letech 1882, 1887, 1926 a 1939. Fasáda byla mimo tyto úpravy doplněna ještě r. 1912 Památková ochrana se vztahuje i na přízemní dvorní objekty, přístupné z Úzké ulice. Ve dvorním průčelí č p. 5 (Úzká č. or. 17) je osazeno ostění drobně profilovaného renesančního portálu, doplněného klasicistním překladem s uchy a lichoběžníkovým závěrovým klenákem. Stáří dvorních objektů je nejisté, renesanční portál je možno datovat do poloviny 16. století, avšak jeho umístění je zřejmě druhotné.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|