Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (04:24 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Měšťanský dům čp. 7 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č.r 8-3336
Měšťanský dům čp. 7
Masarykovo nám. č.or. 7, č p. 7
(Úzká č.or. 13, č.p. 2012)
č. parcely 126/1, 126/2 st., k.ú. Nový Jičín - Město


V jádru renesanční dům s pozdně empírovou fasádou situovaný v řadové zástavbě jihozápadní fronty náměstí. Jednopatrový objekt s druhým atikovým patrem a podloubím má tříosou fasádu a dva oblouky podloubí. Dva pilíře půlkruhových arkád jsou zpevněny neomítanými sešikmenými opěráky z pískovcových kvádrů. Průčelí je horizontálně členěno kordónovou průběžnou podokenní a korunní římsou s kladím, na které je nasazená nízká atika. Okna prvého patra s přímou nadokenní římsou jsou doplněna šířkově předimenzovanou plochou šambránou, okna druhého patra podokenními římsami v profilované pravoúhlé šambráně. Podloubí je klenuto valeně s hřebínkovými výsečemi. Lunety jsou založeny na pískovcových profilovaných římsách, pod nimiž jsou na domovní straně tři pískovcové štítky dělené do šesti polí. Nad prvním štítkem je datace 1583, ve druhém štítku jsou v prvním poli písmena PS, ve čtvrtém poli BM. Levá prostora (síň) při podloubí má velkorysou renesanční úpravou. Komora vpravo je klenuta třemi poli křížové hřebínkové klenby. Zmíněný mázhaus je zaklenut neckovou klenbou s koutovými, styčnými a postranními výsečemi. Líc klenby je opatřen hřebínky a svorníčky s reliéfními rozetami. V patkách hran lunet jsou pískovcové římsičky. Úzká chodba na dvůr je klenuta segmentem. První patro je plochostropé, jedna místnost s trámovým záklopovým stropem. V objektu se zachovala část hodnotné interiérové výbavy z 18. století (dřevěná balustráda se složitě profilovanými kuželkami a šišticemi), pozornost si zaslouží raně renesanční portál v mezipatře, vstupní pískovcové portály v přízemí (renesanční a klasicistní) apod. Právovárečný dům byl postaven na starších základech r. 1583 bohatým řezníkem Paulem Schindlerem. Zadní dvorní trakt byl upraven barokně. Stavební obnova proběhla ve 4. čtvrtině 18. stol. Pozdně empírové průčelí pochází z let 1840-60. Dílčí zásahy ve 2. polovině 20. stol.
Na zadním konci parcely stojí při Úzké ulici jednopatrový objekt (Úzká č or. 13, č.p 2001). Čtyřosé průčelí má excentricky situovaný vstup, průběžná chodba je klenuta sledem pruských placek na pasech. Empírová novostavba z přelomu 2. a 3. čtvrtiny 19. stol. je neobydlená a značně zchátralá, stavba vykazuje závažné stavebně-technické a statické závady, omítka v přízemí je opadaná v souvislé ploše.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 02.09.2004 v 16:13 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz