Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:49 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Měšťanský dům čp. 17 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č.r. 8-3339
Měšťanský dům čp. 17
Masarykovo nám. č.or. 12, čp. 17
č. parcely 116 st., k.ú. Nový Jičín - Město

Dvoupatrový původně renesanční objekt je situován ve středu severozápadní strany náměstí. Dům v řadové zástavbě má novobarokně doplněnou pětiosou fasádu, která se v přízemí otevírá dvěma arkádami podloubí. Levý, značně široký, oblouk se stlačeným záklenkem, pravá půlkruhová arkáda je užší. Hranolové pilíře mají směrem do náměstí obnažené kvádříkové zdivo ukončené jednoduchou římsou. Základní rozvrh a členění fasády je pozdně barokního původu, eklektické a novobarokní úpravy obohatily průčelí pouze dílčím způsobem. Fasáda je horizontálně členěna kordónovou a průběžnou podokenní římsou. Korunní římsa je vyložená a nesená čtyřmi konzolami. Střed průčelí je zvýrazněn střední okenní osou a volutovým štítem složitě vykrajovaného obrysu s reliéfem jelena. Okna v šambránách jsou doplněna zprohýbanými nadokenními římsami. Průčelí obohacuje řada štukových a tvaroslovných detailů. Valená klenba podloubí s trojúhelnými výsečemi byla zcela obnovena v 80. letech 20. stol. Excentricky situovaný vstup s vysokým půlkruhově zaklenutým portálem. Dvoudílné dřevěné dveře jsou přizdobeny secesizujícím detailem. Stěny a strop plochostropého vestibulu jsou upraveny bohatým eklektickým štukovým členěním. Prostory v přední části domu jsou převážně plochostropé. Místnosti dvorního traktu zaklenuty valenou neckovou a klášterní klenbou, prostoupenou dokola pětibokými výsečemi. V prvním patře zůstal zachován úsek stlačeně valené klenby, jinak je dispozice důsledně plochostropá, radikálně upravená ve 2. polovině 80. let 20. století. Právovárečný dům renesančního původu s gotickými sklepy byl upravený barokně a v poslední čtvrtině 18. století. Stavební zásahy v 19. a počátkem 20. stol. se v několika etapách věnovaly úpravě dispozice (schodiště, světlík, organizace vnitřních prostor aj.) a novobarokně obohatily průčelí. Necitlivá stavební obnova interiérů ve 2. polovině 80. let zbavila objekt v prvním a druhém patře takřka všech autentických detailů a doplňků interiérů.
Na zadním konci parcely stojí při Resslově ulici patrové stavení se čtyřosou, novodobě upravenou fasádou. Středem objektu probíhá segmentem klenutá chodba, zbývající prostory jsou plochostropé.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 31.08.2004 v 09:55 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz