|
Měšťanský dům č.p. 27 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r. 8/3341 Měšťanský dům čp. 27 Masarykovo nám. č.or. 16, č.p. 27 č. parcely 106/1, 106/2 st., k ú. Nový Jičín
Dvoupatrový v jádru renesanční dům v řadové zástavbě severovýchodní fronty náměstí. Pětiosé průčelí z r. 1866 se v přízemí otevírá dvěma arkádami podloubí. Střední pilíř je zesílen šikmým omítaným opěrákem. Patra jsou horizontálně členěna dvěma kordónovými a dvěma podokenními římsami, fasáda je završena konzolovou korunní profilovanou římsou. Okna v pravoúhlých šambránách jsou doplněna nadokenními římsami nesenými dvojicemi volutových konzol. Nadřímsy druhého patra jsou přímé, v prvním patře ve středu půlkruhově vypnuté a vyplněné antikizující ženskou hlavou. V půdním polopatře je vloženo pět na koso postavených okének. Detailní tvarosloví je doplněno motivem antemionu. Valeně zaklenuté podloubí je prostoupeno jednou dvojicí styčných lunet a obkročnými výsečemi. Vstup do objektu je situován v přibližném středu podloubí, jednoduchý portál má pravoúhlé pískovcové ostění. V přízemí hloubkového dvoutraktu se uplatňují stlačené valené klenby se styčnými výsečemi, plně valené klenby s výsečemi, segmentová valená klenba a pruské placky. Vertikální komunikaci do plochostropých pater zajišťuje tříramenné pilířové schodiště se širokým zrcadlem. Renesanční dům z konce 16. století byl upravován barokně a radikálně byl přestavěn r. 1866 stavitelem Chytilem. Tato etapa takřka zcela překryla starší stavební fáze, ze kterých se zachovalo obvodové zdivo a část kleneb přízemí. Byla změněna vnitřní dispozice přízemí i prvého patra, objekt byl zvýšen o druhé patro a provedena nová fasáda. Velkoryse upravené interiéry byly doplněny dělícími prosklenými příčkami, palubkovými arketami a vysokými dřevěnými dveřmi v dřevěných profilovaných zárubních. Část z této výbavy se zachovala doposud i přes některé nevhodné zásahy ve 2. polovině 20. století. Na severovýchodním (zadním) konci parcely bylo kolem poloviny 19. století postaveno, dnes patrové, stavení, sestávající ze dvou tříosých dílů, přičemž severní je vyšší než jižní. Plackové klenby v přízemí severní části byly nahrazeny plochými stropy, v přízemí jižního dílu se zachovala valená klenba. Objekt byl upraven r. 1895, dílčí zásahy ve 20. století.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|