|
Měšťanský dům čp. 28 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r. 8-3342 Měšťanský dům čp. 28 Masarykovo nám. č.or. 17 Kostelní č.or 18 č. parcely 105/1, 105/2 st., k.ú. Nový Jičín
Jednopatrový v jádru renesanční dům v řadové zástavbě severovýchodní fronty náměstí. Novorenesanční fasáda se v přízemí otevírá dvěma půlkruhovými oblouky podloubí. Patro je členěno pěti obdélnými okny doplněnými přímou podřímsou na dvou konzolkách. Segmentový fronton nesou dvě volutové konzoly, umístěné v horní části vertikálních lizén rámujících okna. Půdní polopatro je prolomeno pěti dvojicemi sdružených půlkruhových okének s přímými podokenními a nadokenními římsami. Průčelí je ukončeno profilovanou konzolovou římsou. Detailní tvarosloví doplňují festony zavěšené pod okenními římsami prvého patra a pilastříky nesoucí nadokenní římsy oken půdního polopatra. Valeně klenuté podloubí je prostoupeno trojúhelnými výsečemi. V přízemí se uplatňuje necková klenba s koutovými trojpaprsčitými a trojúhelnými postranními výsečemi bez hřebínků, valená klenba s trojúhelnými lunetami a segmentově valeně klenutá chodba. Zbývající prostory v přízemí i v patře jsou plochostropé. Objekt renesančního původu byl významněji upravován ve 2. třetině 18. století, další zásahy je možno předpokládat v poslední čtvrtině 18. století. Přestavba z r. 1872 upravila dispozici prvého patra, zvýšila objekt o půdní polopatro a opatřila fasádu novorenesančním tvaroslovím. Dílčí zásahy ve 20. století měly vesměs charakter stavební údržby, avšak vestavbou sociálního zařízení do přízemí byl porušen velký valeně klenutý prostor při podloubí. Na severovýchodním konci parcely stojí jednopatrový objekt, přístupný z Kostelní ulice (č.or. 18). Hladká fasáda je členěna pouze pěti okenními osami, v přízemí jeden prostor zaklenut třemi poli plackových kleneb, v prvním patře jedna místnost s trámovým záklopovým stropem, zbývající prostory plochostropé. Dům pochází zřejmě z 1. třetiny 19. století, r. 1833 již existoval jako zděný objekt.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|