|
Měšťanský dům čp. 34 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r. 8-3345 Měšťanský dům čp. 34 Masarykovo nám. č.or. 22, č.p. 34 č. parcely 99 st., k ú. Nový Jičín - Město
V jádru renesanční jednopatrový dům ukončuje zástavbu na severovýchodní straně náměstí. Jeho klasicistně upravené tříosé průčelí se v přízemí otevírá dvěma oblouky podloubí, nesenými římsami hranolových pilířů. Průčelí je horizontálně členěno dvěma kordónovými římsami. Volutový štít je ukončen nízkým trojúhelným tympanonem. Okna prvého patra v profilovaných šambránách s ušima jsou doplněna průběžnou podokenní římsou, obdélnými parapety a jemnými štukovými suprafenestrami ukončenými lehce zvlněnými římsami. Dvouosý štít člení tři pilastry nesené volutovými konzolkami se schematizovanými píšťalami. Jejich stylizované kompozitní hlavice nesou zalamované římsové kladí, které podpírá tympanon s kruhovým medailonem s písmeny "IHS" Dvě okna štítu v šambránách s ušima a jemným štukovým dekorem v nadpraží. Štít vrcholí piniovými šiškami. Boční průčelí je hladké, členěné pouze okny, v prvním patře jsou založeny tři z cihel vyklenuté prampouchy (nad ulicí K Šatlavě). Portál na dvorek z boční ulice má překlad s uchy datovaný letopočtem 1779. Závěrový klenák nese iniciály "LR" ohradní zeď se dvojím obnaženým pravoúhlým pískovcovým ostěním. Podloubí je klenuto valeně se styčnými a obkročnými výsečemi. Přízemí hloubkového dvoutraktu je zaklenuto neckovou klenbou s koutovými a postranními výsečemi (někdejší síň), valenými klenbami, místy s výsečemi, a plackami. Místnosti patra jsou plochostropé. V interiérech se zachovala část hodnotných architektonických článků a doplňků interiéru (gotizující pravoúhlý portálek v polopatře, barokní kuželkové zábradlí apod.). Renesanční objekt z poslední třetiny 16. století byl upravován barokně (1. polovina 18. století) a koncem 70. let 18. století. Dílčí zásahy r. 1929 a v poslední třetině 20. století. Na severovýchodním konci parcely stojí jednopatrový objekt (Kostelní č.or. 30, č.p. 34), jeho tříosá fasáda je členěna soklem, kordónovou a profilovanou korunní římsou, okna jsou opatřena plochými šambránami. Dům (r. 1833 již zděný) je nyní druhotně přístupný z ulice K Šatlavě přes dvorek.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|