|
Měšťanský dům čp. 40 - Šenkovní dům [ Měšťanský dům nebo stavba ]Měšťanský dům č.p. 40 - Šenkovní dům Kulturní památka č.r. 3346 Měšťanský dům čp. 40 Masarykovo nám. č.or. 24, č.p. 40 (Žerotínova č.or. 11, č p. 546) č. parcely 24/I, 24/2 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Dvoupatrový původně renesanční dům s podloubím a klasicistně upravenou fasádou. Objekt je situován v řadové zástavbě jihovýchodní strany náměstí. Přízemí se otevírá dvěma půlkruhovými oblouky podloubí nesenými římsami hranolových pilířů. Arkády jsou lemovány profilovanou šambránou. Patra, oddělená kordónovou římsou, jsou členěna vysokým pilastrovým řádem, podchyceným volutovými konzolami. Kompozitní hlavice dříve nesly úseky zalamovaného římsového kladí, nyní podpírají pouze profilovanou korunní římsu. Okna s podokenními římsami jsou opatřena šambránami, v prvním patře s uchy a kapkami. Suprafenestry s motivem mušle a lístečky jsou ukončeny nadokenními zprohýbanými nebo zalomenými nadřímsami. Podloubí je klenuto valeně s trojúhelnými výsečemi. Přízemí hloubkového dvoutraktu klenuto valeně lunetami. Trojúhelné výseče jsou styčné, trojpaprsčité nebo postranní, místy opatřené hřebínky. Dále je zastropení řešeno plackovými klenbami nebo plochými podhledy. Patro je vesměs plochostropé, v přibližném středu se uplatňují plackové klenby nebo valené s trojúhelnými výsečemi. Objekt je podsklepen. Zajímavý je větší dvoulodní prostor se dvěma valenými kamennými klenbami, které jsou prostoupeny výsečemi rostoucími z hranolového středního pilíře. Převážně renesanční organismus domu byl doplněn raně barokními malovanými trámovými stropy, které byly při úpravách r. 1992 zničeny. Na stavebním vývoji objektu ze 2. poloviny 16. století se dále výrazněji uplatňují především klasicistní úpravy (průčelí - poslední desetiletí 18. století), zásahy ve 2. polovině 19. století (např. r. 1864 bylo nově přestavěno schodiště) a nadstavění domu na 2. patro koncem 70. let 20. století. Dílčí stavební úpravy probíhaly i v 90. letech 20. století.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|