Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:08 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Měšťanský dům čp. 35 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č.r. 8-3368
Měšťanský dům čp. 35
Dobrovského č.or. 1, č.p. 35
K Šatlavě
č.parcely 19 st., k.ú. Nový Jičín - Město


Nárožní dvoupodlažní dům s půdním polopatrem, v jádru renesanční stavba z poslední třetiny 16. století, přestavěná klasicistně na konci 18 století. Pseudorenesanční úprava fasády a půdní polopatro pochází z 80. let 19. století. Dílčí úpravy v interiéru byly provedeny v 2. polovině 20. století. Ve dvoře při domu čp. 35 stojí městská šatlava, vybudovaná patrně na přelomu 18. a 19. století. Průčelí domu je pětiosé, horizontálně členěné kordónovou a průběžnou parapetní římsou. V přízemí je pásová bosáž a dvojice arkád podloubí. V patře jsou pravoúhlá okna rámovaná pilastry s římsovými hlavicemi, podpírajícími volutové konzoly pod segmentovými frontony. V ploše půdního polopatra jsou oválná okénka, vložená do meandrového vlysu pod korunní konzolovou římsou. Obdobně je členěna i boční šestiosá fasáda do ulice K Šatlavě, mezi domy č.p. 34 a 35 jsou rozepjaty tři prampouchy. V podloubí je valená klenba s výsečemi, ve střední ose podloubí je pravoúhlý profilovaný renesanční portál s kolčím štítkem s měšťanskou merkou novojičínského purkmistra Thomase Heinricha v nadpraží (purkmistrem v letech 1586, 1592, 1596). Portál ústí do síně, dnes přepažené, z níž vede schodiště do patra a za ním je tunelová chodba na dvůr. V pravé části dispozice jsou dvě místnosti s valenou klenbou se styčnými lunetami, v levé části jsou menší, valeně klenuté prostory a zadní komora s raně barokní klášterní klenbou s výsečemi a štukovým zrcadlem. Dvouramenné kamenné schodiště je osvětleno střešním světlíkem. Ústí do monumentální dvoulodní síně, zaklenuté osmi poli placek na pasech, nesených středními pilíři. Místnosti patra jsou plochostropé. Pod domem jsou rozsáhlé, zčásti gotické sklepy.
Objekt ve dvoře, sloužící v minulosti jako šatlava, má téměř čtvercový půdorys, je dvoupodlažní, krytý stanovou střechou. Hladká fasáda je členěna římsami a asymetricky rozmístěnými okénky v plochém rámování. Při severní straně je novodobé vnější schodiště do plochostropého patra, v přízemí je na západní straně pravoúhlý vchod s kamenným ostěním. Interiér přizemí je zaklenut dvěma poli placek na pasech.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 31.08.2004 v 11:28 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz