|
Měšťanský dům č.p. 655, 656 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č. r. 10565 (ÚSSP) Měšťanský dům Dolní brána č.or. 16, 18, č.p. 655, 656 č parcely 96, 97 st., k.ú. Nový Jičín - Dolní předměstí
Původně dva přízemní domy se starším barokním jádrem byly spojeny před r. 1850 v jeden objekt, nadstavěná jednopatrová průčelí byla v této době sjednocena pozdně empírovou fasádou s prvky druhého rokoka. Trojkřídlá dispozice objektu je obrácená do dvora, hlavní uliční průčelí středního křídla je v patře sedmiosé, horizontálně členěné nízkým soklem, kordónovou a profilovanou korunní římsou. Původní úprava průčelí byla znehodnocena utilitárními zásahy ze 2. poloviny 20. století. Přízemi je prolomeno dvěma vstupy, vstup pod třetí levou okenní osou pravoúhlým portálem s trnoží s jednoduchou profilací. Okna jsou lemována šambránou a doplněna nevýrazně profilovanou nadokenní římsou. Okna prvého patra jsou rámována profilovanou šambránou, vertikální části se v horních rozích stáčejí do volutky, ve středu horního překladu je klenák s reliéfní dekorací, nadokenní profilovaná římsa je dvakrát zalomená. Průběžná podokenní římsa je doplněna hruškovitě rozšířenými parapety s reliéfy akantů a půlrozet. Z vysokého pilastrového řádu, který rytmizoval průčelí, se zachovala v přízemí dvě torza kanelovaných dříků a v patře dva kanelované pilastry s korintskými hlavicemi. Dvorní fasády, završené korunní římsou, jsou členěny pouze obdé1nými okny a pravoúhlými vstupy v přízemí, jeden portálek má pískovcové jednoduše profilované ostění. Přízemí je zčásti zaklenuto pruskými a českými plackami, většinou zavěšenými na pasech, částečně je zastropení řešeno trámovými záklopy. V plochostropém interiéru patra jsou ojediněle zachované dveřní výplně z poloviny 19 století (křidla jsou členěna vpadlými poli s kanelováním) Objekt je zčásti podsklepen. Roku 1799 zde byla zahálena výroba klobouků. Prosperující podnik rodiny Hückelovy se během 19. století rozrostl a přestěhoval ve 2. polovině 19. století do nových moderních prostor. Továrna byla r. 1945 znárodněna a přejmenována na n.p. TONAK. Dům díky naprosto zanedbané údržbě vykazuje zásadní stavebně technické a statické závady.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|