|
Měšťanský dům čp. 52 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r 8-3356 Měšťanský dům čp. 52 ulice 28. října č.or. 14, č. p. 52 č.parcely 35 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Řadový dvouposchoďový dům, stojící nedaleko zámku, v ulici, která vedla od Horní brány k jihozápadnímu rohu náměstí. V pravé části domu, zřejmě na místě původní, snad pozdněgotické brány je průjezd, ústící na první zámecké nádvoří. Dům byl původně jednotraktový, mělčí dvorní trakt byl přistavěn před polovinou 19. století, na indikační skice z roku 1833 ještě není zakreslen. Objekt má zřejmě renesanční jádro z konce 16. století, klenby v hlavním traktu jsou však barokní. Hladké pětiosé průčelí, patrně současné se stavbou dvorního traktu a druhého patra, horizontálně člení průběžné parapetní římsy. Pravoúhlá okna rámují šambrány, nad okny prvního patra jsou přímé nadokenní římsy. Průjezd je zaklenut mohutnou valenou klenbou, půlkruhová archivolta průjezdu má neprofilované kamenné ostění. Vedle průjezdu je vlevo předělená síň s valenou klenbou s trojúhelnými výsečemi, v zadní části síně je schodiště do patra. K síni zleva přiléhá místnost s valenou klenbou se styčnými výsečemi. V novějším zadním traktu je za síní plochostropá chodba na dvůr, vedle ní zleva prostor s trámovým stropem, místnost se stlačenou valenou klenbou a zcela vlevo plochostropý prostor přecházející do krátkého přízemního dvorního křídla První patro je plochostropé, v druhém byly původně trámové stropy.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|