Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (03:55 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Měšťanský dům č.p. 9 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č r. 8-3351
Měšťanský dům
Havlíčkova ulice č.or. 1-2, č.p. 9
Prokopa Diviše
č parcely 124 st., k.ú. Nový Jičín - Město


Nárožní jednopatrový dům hloubkové dispozice se sedlovou střechou s hřebenem kolmým k průčelí, v jádru renesanční stavba z konce 16. století, částečně klasicistně přestavěná na konci 18. století a upravovaná v průběhu 20 století. Dům stoji při severozápadním rohu náměstí, podél jeho průčelí a jižní zdi vybíhají boční ulice. Nad úzkou ulicí Prokopa Diviše jsou mezi č.p 8 a č.p. 9 rozepjaty tři prampouchy. Průčelí domu je tříosé, v přízemí je dvojice arkád podloubí. Fasáda je hladká, završená neprofilovanou korunní římsou, na kterou dosedá volutový štít s trojúhelným zakončením. Jižní boční fasáda je v přízemí pětiosá, v patře šestiosá. V interiéru se přes necitlivé stavební úpravy, provedené v 70. letech 20. století, náznakově zachoval původní dispoziční rozvrh. Podloubí je zaklenuto valeně s dvěma poli styčných lunet s hřebínky. Odtud se novodobými dvoukřídlými dveřmi z hliníkových profilů vchází do zceleného prostoru, vzniklého propojením původní síně s valenou klenbou s pětibokými výsečemi s přilehlým plochostropým prostorem po pravé straně a prostorem vzadu. V levé části zadního traktu je valeně klenutá chodba na dvůr. Zbytky kleneb se dochovaly v mezipatře, ostatní prostory jsou plochostropé. Na indikační skice z roku 1833 je zakreslen menší zděný objekt, stojící v zadní části parcely, dnes je zde novostavba z 2. poloviny 20. století.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 30.08.2004 v 11:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz