|
Městský dům č.p. 938 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č r. 10508 (ÚSKP) Městský dům K nemocnici č.or. 21, č.p. 938 č. parcely 523 st., k.ú. Nový Jičín - Horní předměstí
Nárožní jednopatrový trojkřídlý objekt v exponované nárožní poloze. Novorenesanční průčelí upraveno běžnou historizující tektonikou: sokl se soklovou římsou, pásová bosáž přízemí je ukončena kordónovou římsou, fasády završeny profilovanou korunní římsou se zubořezem. Okna v profilovaných šambránách jsou doplněna balustrovými parapety a bohatě dekorovanými suprafenestrami vesměs 5 trojúhelnými frontony. Vstupní průčelí je promodelováno mělkým rizalitem, který je v přízemí prolomen půlkruhovým portálem doplněným bohatým edikulovým motivem. Dvě okna v patře jsou sdružená na střední korintský polosloupek, který s dvojici stejných polosloupků nese kladí s bohatou reliéfní výzdobou, parapety vyplňuje štuková balustráda. Dům postavený v 80 letech 19. století pro rodinu Kesslerů představuje příklad moderního bydlení majetných středních vrstev koncem 19. století. Tomuto účelu odpovídá velkorysá vnitřní dispozice se zachovanou interiérovou výbavou (dveřní výplně,
prosklené dělící stěny, kachlová kamna). Vstupní vestibul je opatřen na ploché segmentové klenba dekorativní malbou dobré výtvarné úrovně. Dí1čí stavební zásahy r. 1895 navrhla a prováděla firma H. Czeike. V letech 1995-96 proběhla rekonstrukce objektu.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|