|
Měšťanský dům čp. 78 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památky č r. 8-3366 Měšťanský dům čp. 78 Kostelní ulice č.or. 23, č.p. 78 č.parcely 89 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Řadový dvoupodlažní dům, vybudovaný na místě starší, zřejmě dřevěné stavby po požáru Kostelní ulice v roce 1643, upravovaný patrně v 18. století a přestavěný na počátku 19. století. Dílčí stavební úpravy, které narušily původní, v zásadě ještě renesanční, dispozici interiéru, byly provedeny v 60. a 90. letech 20. století. Průčelí je tříosé, završené jednoduchým trojúhelným štítem, jeho dnešní podoba pochází z 60. let 20. století. Fasáda je hladká, s novými asymetricky rozmístěnými okny bez architektonického rámování. Ve střední ose je kamenný empírový portálek s převýšenou archivoltou, nesenou pilířky s kanelovanými hlavicemi, ve vrcholu archivolty je klenák se "sluncovou" rozetou. Vchod ústí do předělené síně s neckovou klenbou s výsečemi, v níž bylo vřetenové schodiště do patra, v 60. letech nahrazené novodobou schodištní konstrukcí. Zleva k původní síni přiléhá užší místnost s valenou klenbou s výsečemi a prostor zaklenutý plackou. V zadním traktu je tunelová chodba s valenou klenbou s lunetami s hřebínky, vedle ní je na levé straně zadní komora s neckovou klenbou s koutovými trojpaprsčitými výsečemi. V patře se v zásadě opakuje rozvrh přízemí, stropy pocházejí z 19. století, s výjimkou síně s plackovou klenbou jsou ploché. V prostoru nad tunelovou chodbou jsou v patře a mezipatře úzké dlouhé komory s valenou klenbou, komora v mezipatře byla v 60. letech zazděna, ale její okno je dosud patrné na dvorní fasádě.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|