|
Měšťanský dům čp. 77 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka Měšťanský dům čp. 77 Kostelní č.or. 25, č.p. 77 č. parcely 90 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Jednopatrový dům renesančního původu v řadové zástavbě štítovou stranou orientován do ulice. Původně tříosá fasáda horizontálně členěná pískovcovým soklem a profilovanou korunní římsou byla završena volutovým štítem s trojúhelným nástavcem. V přibližném středu přízemí byl jednoduchý pískovcový portál, po jeho stranách výkladce s kovovými roletami z počátku 20. století. Okna prvního patra byla dříve opatřena profilovanou půlkruhově vypjatou nadokenní římsou, v nadpraží byl štukový motiv mušle, střední slepé okno mělo půlkruhový záklenek. Současná, zcela nezajímavá, úprava průčelí pochází z utilitární obnovy v 60. letech 20. století. Fasáda je členěna pouze omítaným soklem a zjednodušenou korunní římsou. Trojúhelný štít je nový, dveřní a okenní výplně byly vyměněny. Hloubkový dvoutrakt v přízemí především s valenými klenbami s výsečemi a plackami. Patro vesměs plochostropé. Objekt s částečně zachovanou renesanční dispozicí byl upravován v poslední třetině 18. a v 1. polovině 19. století. Z pozdějších zásahů se na architektonickém výrazu uplatňuje především nevhodná stavební obnova ze 60. let 20. století, která necitlivě zjednodušila průčelí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|