|
Měšťanský dům č.p. 92 - Burešův dům [ Měšťanský dům nebo stavba ] Kulturní památka č r. 8-3379 Měšťanský dům Křižíkova ulice, č.or. 5, č.p. 92 č.parcely 76 st. k.ú. Nový Jičín - Město
Burešův dům patří k nejkouzelnějším klasicistním stavbám ve městě. Byl postaven postřihačským mistrem Františkem Burešem, jehož iniciály najdeme na horní části budovy. Klasicistní patrový dům vybudovaný při hradbách po roce 1810, pravděpodobně na místě starší stavby, snad s použitím části staršího zdiva. Dům má ušlechtilé klasicistní průčelí s dvouosým bosovaným přízemím s hlavním vchodem na levé straně. Trojosé patro člení sdružené lisény, mezi nimi jsou pravoúhlá okna. Nad krajními okny jsou stlačené frontony, střední okno završuje trojúhelný fronton na konzolách. Lisény podél středního okna podpírají kladí, na které dosedá v úrovni střechy tympanon se štukovými iniciálami "TB" ve výplni. Střecha je mansardová, s hřebenem rovnoběžným s průčelím, po stranách tympanonu jsou zděné vikýře s tzv. "volskými okny" - oválnými okénky osvětlujícími půdu. Štíty jsou konkávně prokrajované. V interiéru se téměř intaktně dochovala klasicistní dispozice - hlavní vchod ústí do valeně klenuté síně s pětibokou výseči, při hranicích parcely je schodiště do patra, chodba při něm, pokračující vzadu na dvůr, je zaklenuta plackami. V pravé části domu je vepředu místnost zaklenutá pruskou plackou, za ni následuje příčně položená místnost s valenou klenbou a vzadu obdélná komora, zaklenutá celkem pěti poli placek (dvě dvojice placek po stranách středního pole dvojnásobné šíře). V prvním patře jsou plackové klenby v síni v levé části dispozice a valená klenbička při schodišti do podkroví. Dvůr za domem přiléhal k hradbám, dnes je na jejich místě novodobá zeď.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|