|
Měšťanský dům čp. 91 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č. r. 8-3378 Měšťanský dům čp. 91 Křižíkova ulice č.or. 7, č.p 91 č.parcely 77 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Přízemní dvoukřídlý dům šířkové dispozice s půdním polopatrem, vybudovaný v polovině 17. století na místě starší, patrně dřevěné stavby a přestavěný v baroku. Dílčí úpravy (např. přístavba krátkého dvorního křídla a půdní polopatro) pocházejí z 19. století. Dům má hladkou, lomící se fasádu, je krytý nízkou sedlovou střechou. Hlavní vchod ústí do chodbovité síně, zaklenuté pěti poli křížové klenby. K chodbě zprava přiléhá prostor s valenou klenbou s výsečemi v koutech trojpaprsčitými, po stranách trojúhelnými. Klenbu rozděluje příčný hřebínek na tři díly, ve vrcholu je nevelké štukové zrcadlo. Na levé straně vedle chodby je místnost s třemi obdélnými poli křížové klenby. Zadní trakt byl zřejmě upravován v baroku - na pravé straně je místnost s neckovou klenbou, za ní je schodiště na půdu, chodbička na dvůr a při ní úzký, segmentovou valenou klenbou zaklenutý prostor. Zadní část domu na levé straně a chodba, zasahující do krátkého dvorního křídla, je plochostropá. Ve východní části domu, odlišené zlomem v průčelí, jsou při průčelí dvě placky a segmentová valená klenba, ostatní prostory mají rovný strop. Zahradu domu zčásti obklopují zbytky hradeb, v západním úseku pobořené a nahrazené novodobou zdí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|