|
Měšťanský dům čp. 24 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r 8-3360 Měšťanský dům čp. 24 ulice 5. května č.or. 4, čp. 24 č.parcely 109/1 st., k.ú Nový Jičín - Město Kostelni ulice č.or. 10, č.p. 24 č. parcely 109/2 st., k.ú. Nový Jičín - Město
Řadový dvoupodlažní dům s atikovým patrem, v jádru renesanční stavba z konce l6. století, upravovaná v 18. století a na počátku 19. století. Dílčí stavební zásahy a secesní průčelí pochází z roku 1912. Průčelí je tříosé, završené atikou se segmentovým štítovým nástavcem. V přízemí je dvojice arkád podloubí, v patře jsou na nárožích ploché pilastry s čabrakovými hlavicemi, mezi okny jsou dekorativní pasy. Po vnitřním obvodu pilastrů a štítového nástavce obíhá pás stylizovaného, plasticky vyvinutého astragalu. Pravoúhlá okna mají parapetní a přímé nadokenní římsy, v suprafenestrách a parapetních výplních je secesní geometrický dekor. V interiéru se téměř intaktně dochovala původní renesanční dispozice s dílčími klasicistními úpravami. V podloubí je renesanční valená klenba s výsečemi, v levé části styčnými. Vpravo v podloubí je pravoúhlý portál s empírovými prosklenými dvoukřídlými dveřmi, jimiž se vchází do chodby s valenou klenbou. V její zadní části je dvouramenné dřevěné schodiště osvětlené střešním světlíkem. Vedle schodiště vlevo je tunelová chodba na dvůr se segmentovou valenou klenbou. V levé části domu při podloubí je hluboký prostor se stlačenou valenou klenbou se styčnými výsečemi, pole klenby jsou oddělena pasem, vzadu je komora s renesanční valenou klenbou. Patro je plochostropé, schodiště ústí do síně zaklenuté plackou. K č.p. 24 patří zadní stavení (Kostelní ulice, č.or. 10), patrová budova z 2. poloviny 19. století s třemi okenními osami, secesní fasádou a plochostropými interiéry.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|