|
Městský dům č.p. 593 [ Měšťanský dům nebo stavba ]Kulturní památka č.r. 8-2086 Městský dům Sokolovská ulice č.or. 23, č.p 593 č parcely 245 st., k.ú. Nový Jičín - Dolní předměstí
Dvoupodlažní barokní dům vybudovaný patrně před polovinou 18. století na východním předměstí, nedaleko od městských hradeb. Dům má čtyřosé průčelí. Přízemí s pásovou bosáží je dnes částečně zapuštěné pod úrovní zvýšeného okolního terénu. V jeho pravé krajní ose byl původně hlavní vchod, dnes nahrazený oknem. Patro rytmizují pilastry s kompozitními hlavicemi, jejich profilované patky dosedají na volutové konzoly v úrovni kordonu. Pilastry opticky podpírají zalamované korunní kladí a oddělují jednotlivé okenní osy s obdélnými okny, rámovanými plochou lištou s uchy. Okna lícují s fasádou, jsou doplněna suprafenestrami se štukovými mušlemi a vavřínovými snítkami, nad suprafenestrami jsou prolamované segmentové nadokenní římsy. Krajní okno na levé straně fasády je výrazněji odsazeno - mezi první a druhou osu jsou vloženy sdružené pilastry, které jsou rovněž v nárožích fasády. Ve středu fasády byl štukový rám s obrazem Panny Marie s dítětem (olej na plechu), dnes obraz chybí. Dům má mansardovou střechu s pálenou krytinou, nad průčelím jsou dva zděné vikýře, ve střední ose je trojúhelný tympanon s barokní kartuší a andí1čí hlavičkou ve vrcholu. Interiéry v přízemí jsou zaklenuty valenými klenbami s výsečemi, v patře jsou dřevěné stropy. K dvorní fasádě domu přiléhá svou štítovou stěnou novější patrová přístavba, funkčně propojená s barokní stavbou.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|