|
Mototuristická trasa Nový Jičín - Opava [ Motoristická trasa ]Nový Jičín - Fulnek - Hradec n. Mor. - Opava - Darkovičky - Šilheřovice - Nový Jičín (autem 140 km, pěšky 5 km)
Z výchozího místa - Nový Jičín - se vydáme přes Kunín, Hladké Životice a Fulnek do Opavy. Předtím ale navštívíme Červený a Bílý zámek v Hradci n. Moravicí. Při prohlídce nesmíme zapomenout na největší a nejkrásnější přírodní park v českých zemích.
Po 8 km cesty dorazíme do centra Slezska - Opavy. Toto město, jehož kořeny sahají do r. 1224, se vyznačuje velkým počtem historických památek. Za shlédnutí stojí např. Horní náměstí s radnicí (tzv. Hláska), Slezským divadlem a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, Dolní náměstí s kostelem sv. Vojtěcha a bývalým jezuitským gymnáziem a kolejí, kde studoval např. J. G. Mendel, Masarykova ulice s kostelem sv. Ducha s minoritským klášterem a Blüchrovým a Sobkovým palácem, nebo Slezské muzeum.
Z Opavy pokračujeme přes Velké Hoštice, Kravaře, Dolní Benešov a Hlučín do Darkoviček, kde si prohlédneme areál čs. opevnění, tel.: 599721637, Evropské technické fortifikační umění 30. let 20. stol. Z Darkoviček půjdeme pěšky asi 5 km do Šilheřovic.
Po prohlídce zámeckého parku a golfového hřiště se vydáme stejnou cestou zpět do Nového Jičína.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|