|
Mototuristická trasa Nový Jičín - Rožnov pod Radhoštěm [ Motoristická trasa ]Nový Jičín - Hodslavice - Valašské - Meziříčí - Rožnov p. Radhoštěm - Nový Jičín (autem 58 km)
Naším výchozím bodem je město Nový Jičín. Přes Hodslavice, rodiště Františka Palackého, dojedeme do Valašského Meziříčí. V tomto městě zvaném též "Valašské Athény" uvidíme kromě několika renesančních a barokních měšťanských domů také renesanční farní kostel s barokní přestavbou z r. 1572 a renesanční zámek Žerotínů z 2. poloviny 17. století. V Rožnově pod radhoštěm si prohlédneme Valašské muzeum v přírodě, které vzniklo přenesením několika dřevěných staveb v roce 1925 jeho zakladateli bratry Jaroňkovými z rožnovského náměstí a blízkého okolí do prostředí parku Na Hájnici. Toto živé muzeum nám vytvoří představu o životě na Valašsku, jako např. ukázat, jak fungovaly technické vodní stavby (mlýn, hamr, pila), jaké plodiny se pěstovaly a jaká zvířata se dochovala, nebo jaký byl život ve valašském městě. Pěknou atmosféru dokreslují pravidelně pořádané programy, které uchovávají v živé paměti dovednosti, zvyklosti a obyčeje místních obyvatel.
V Dolních Pasekách u Rožnova pod Radhoštěm doporučujeme seznámit se s výrobou svíček a parafínových výrobků firmy UNIPAR.
Poté se vracime zpet do Nového Jičína.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|