|
Za vůní valašských dřevěnic [ Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku ]Krásná, členitá je krajina nad oběma břehy Vsetínské Bečvy při jejím dolním toku. Z kopců a lučinatých hřbetů se otvírají daleké výhledy, ve svazích se skromně krčí letité valašské dřevěnice,voňavé lesní porosty ukrývají skály podivuhodných tvarů. Právě do takových míst míří tato trasa, která i přes značné výškové rozdíly není fyzicky příliš náročné. Větší problémy než stoupání nám možná budou místy dělat sestupy. Místa s možností občerstvení jsou stejnoměrně rozložena po jednotlivých etapách cesty, takže o žaludky si starosti dělat nemusíme. Trasa patří k nejkrásnějším ve Vsetínských vrších.
Valašské Meziříčí, žel. st. - Poličná 1,5 km - Jarcov, rozc. 5 km - Jarcovská gula 5,5 km - Brňov, žel. zast. 6,5 km - Medůvka, rozc. 10,5 km - Medůvka, skály a zpět 11,5 km - Malá Lhota, okraj 14 km - Malá Lhota, hostinec 14,5 km - Štěpánov, rozc. 17,5 km - Valašské Meziříčí, gymnázium 20,5 km - Valašské Meziříčí, žel. st. 21,5 km
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|