|
Marie Walburga hraběnka z Waldburg-Zeilu [ Osobnost ]Marie Walburga hraběnka z Waldburg -Zeilu Marie Walburga HARRACHOVÁ - hraběnka z Truchsess - Waldburg - Zeilu (1762 - 1828) se narodila 22.10.1762 ve Vídni. Dcera Františka Xavera hraběte Harracha a Marie Rebeky hraběnky z Hohenemsu, od roku 1779 manželka Klementa Aloise hraběte z Truchsess - Waldburg - Zeilu a od roku 1781 majitelka zámku Kunín. Na svou dobu velmi vzdělaná a pokroková žena. Jednalo se o mimořádně krásnou a nevšední ženu, proslulou svým vzděláním a sečtělostí. Hovořilo se o ní jako o jedné z nejvzdělanějších žen celé rakouské monarchie, byla to však také žena velmi temperamentní, horkokrevná a bravurní jezdkyně. V roce 1781 zdědila kunvaldské panství, na kterém uplatňovala své pokrokové zásady. Na místě rozsáhlé bažiny vybudovala velikou zelinářskou zahradu, ovocnářskou školku a zavedla chov osvědčeného skotu. Následek pádu z koně při jedné z divokých nočních projížděk v mládí se projevil až v jejím stáří, kdy zcela ochrnula na nohu a musela být proto nosena. Úmrtí tří malých dětí však přivedl mladou ženu až k úvahám o dobrovolném odchodu z tohoto světa a rozpadu manželství. Manžel se odstěhoval do zámku Zeilu v Porýní, kam sebou odvedl také posledního nadějného syna. Také on však zemřel a jeho matka žila odloučena od rodiny na zámku v Kuníně. Hraběnka byla velmi nakloněna novým výchovným metodám. V roce 1783 obnovila v Kunvaldě školu, která zde byla již v 16. století, ale v době třicetileté války zanikla. V roce 1792 školu rozšířila na dvojtřídní a přestěhovala ji do zámku. Na zámku založila moderní filantropický ústav - vznikl Výchovný vzdělávací ústav, který měl ráz nadačního ústavu. Z vlastních prostředků pak vydržovala učitele a sama pomáhala při vyučování. Po napoleonských válkách v roce 1814 byla škola nařízením Moravského gubernia v Brně uzavřena jako příliš svobodomyslný ústav. Celý svůj život věnovala vzdělávání a výchově chudých a talentovaných dětí ze svého panství. Hraběnka zemřela 25.5.1828 v Kunvaldě.
Znak Marie Walburgy hraběnky z Waldburg -Zeilu rozené Harrach - Rohrau a Hohenems
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|