|
Plzeňsko [ Turistický region ]
Pro region Plzeňsko je charakteristická mírně zvlněná lesnatá krajina protkaná sítí řek a rybníků, s téměř nedotčenou přírodou, malebnými vesničkami a důstojnými dominantami četných hradů a zámků. Centrem oblasti je město Plzeň, které je hospodářskou, kulturní i společenskou metropolí celých západních Čech.
Světový věhlas si město získalo především výrobou piva značky Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). Historický střed města, založeného v roce 1295 králem Václavem II. na soutoku 4 řek, byl díky značnému množství zachovalých památek prohlášen městskou památkovou rezervací. Městu vévodí gotický chrám sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách (102, 6 m). Značnou část území Plzeňska pokrývají lesy - nejznámější jsou Brdské lesy na východě území. Do oblasti zasahuje CHKO Křivoklátsko - biosférická rezervace UNESCO. Krajinu obohacují též četné vodní plochy (Hracholuská přehrada na řece Mži, soustava Boleveckých rybníků na okraji města Plzně, rybníky jižního Plzeňska). Celé území regionu je vhodnou oblastí pro rekreační, rodinnou i kvalifikovanou výkonnostní turistiku. Ideální jsou zde podmínky zejména pro pěší turistiku, cykloturistiku a vodní sporty. Vyhledávanou formou rekreace je i sportovní rybolov a lovecká turistika (myslivost), dále venkovská turistika - agroturistika, jezdecká turistika /hippoturistika a hippoterapie/ a ekoturistika. Dostatek těchto atraktivit, převažující harmonická krajina a příznivý krajinný reliéf se značnými estetickými účinky činí zdejší region vhodným pro domácí návštěvníky i zahraniční hosty.
ZAHRNUJE ÚZEMÍ TURISTICKÝCH OBLASTÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮNA ÚZEMÍ TURISTICKÉHO REGIONU EVIDUJEME
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|