|
Přírodní památka Na Jančicích [ Přírodní památka ]Základní údaje: Přírodní památka Na Jančích se rozkládá na mírné podhorské louce s jižní expozicí, 2 km jihovýchodně od obce Chvalčov v Hostýnských vrších v nadm. výšce 500-550 m. Přístupná je po značené turistické stezce. Katastrální území Chvalčov, parcela č. 1062, kultura - louka. Výměra 2,5 ha.
Vyhlášení: Výnos Ministerstva školství a kultury ČSR č. j. 17853/55 ze dne 4. 7. 1956. Důvod vyhlášení: Ochrana přirozené podhorské louky s prameništěm a karpatskou květenou.
Geologie, půdní poměry: Z hlediska geologického členění spadá území do flyšového pásma vnějších Karpat, je budováno soláňskými vrstvami se střídáním pískovců a slepenců s vložkami jílů. Půdní pokryv tvoří hnědozem, v zamokřené části půdy oglejené.
Botanika: Jedná se o jednosečnou louku uprostřed lesů, částečně zamokřenou v okolí pramenných vývěrů. Je stanovištěm četných druhů karpatské květeny. Zvláště pozoruhodný je výskyt snědku pyrenejského kulatoplodého (Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum) KO. Tento mediteranní archeophyt, mající rozšíření původně na stepích, zde roste ve společnosti zástupců čeledi Orchidaceae, vyskutují se zde vstavač mužský (Orchis mascula), prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), bradáček vejčitý (Listera ovata), okrotice bílá (Cephlalanthera damasonium), okrotice dlouholistá (Cephlalanthera longifolia), na mokřinách prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a kruštík bahenní (Epipactis palustris). Z dalších druhů se zde vyskytují srpice barvířská (Serratula tinktoria), náholník plamatý (Archyrophorus maculata), kohoutek luční, hvozdík kartouzek, sítiny, oman vrbolistý, kozí brada východní. Na mokřinách rostou vlhkomilné druhy: mečík střecholistý (Gladiolus imbricatus), čertkus luční (Succisa pratensis), suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), škarda bahenní (Crepis paludosa) a četné jiné rostliny.
Zoologie: V rezervaci byl prováděn zoologický průzkum zaměřený na sledování obratlovců. Z obojživelníků byl pozorován mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), skokan hnědý (Rana temporaria) a ropucha obecná (Bufo bufo), z plazů ještěrka obecná a živorodá.
Rezervace je ze tří stran obklopená lesem, který je hnízdištěm řady druhů ptáků, vyskytuje se zde např. datel černý (Dryocopus martius), strakapoud velký (Dendrocopos major), holub hřivnáč (Columba palumbus), dlask tlustozobý (Cocothraustes cocothraustes), linduška luční (Anthus pratensis), linduška lesní (Anthus trivialis), pěvuška modrá (Prunella modularis), červenka obecná (Erithacus rubecula), konipas bílý (Motacilla alba), kos černý (Turdus merula), drozd zpěvný (Turdus philomelos), drozd brávník (Turdus viscivorus), pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), pěnice pokřovní (Sylvia curruca), budníček menší (Phylloscopus collybita), budníček větší (Phylloscopus trochilus), mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus), sýkora babka (Parus palustris), sýkora koňadra (Parus major), sýkora lužní (Parus montanus), sýkora modřinka (Parus caeruleus), sýkora uhelníček (Parus ater), brhlík lesní (Sitta europaea), sojka obecná (Garrulus glandarius), pěnkava obecná (Fringilla coelebs), čížek lesní (Carduelis spinus), strnad obecný (Emberiza citrinella), hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula), ťuhýk obecný (Lanius collurio), káně lesní (Buteo buteo).
Ze savců zde byli zjištěni liška obecná, rejsek obecný, rejsek malý, plšík lískový, myšice lesní, norník rudý, hrabošík podzemní, zajíc polní.
Hospodářské využívání, management: Přírodní památka může být ohrožena nežádoucí sukcesí dřevin z okolních lesních porostů a ruderalizací okrajových partií, které byly v minulosti zasaženy splachy z intenzivně hnojené louky na svahu nad chráněným územím. Pro udržení stávajícího stavu je nutné pravidelné kosení celé plochy alespoň jednou za dva roky. Území bylo zařazeno do programu CORINE - biotopy.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|