|
Přírodní rezervace Záskalí [ Přírodní rezervace ]Základní údaje: Vrcholová skalnatá partie Chřibů a jižní svah táhnoucí se od Kudlovské doliny směrem k Bunči, asi 3,5 km východně od střediska Bunč v nadm. výšce 320 - 420 m, v katastrálním území Kostelany. Rozloha: 31,85 ha. Vyhlášení: nařízení Okresního úřadu Kroměříž č. 4/95 ze dne 3. 7. 1995. Důvod vyhlášení: ochrana původních dubových bučin a pískovcových skalních útvarů. Geologie, půdní poměry: izolované skály a trosky mrazových srubů na hřebeni Chřibů jsou budovány ze slepencovito-pískovcových hornin račanské jednotky soláňských vrstev. Pískovce jsou středně až hrubě zrnité, silně zvětralé. Tvoří je křemen, ortoklas, biotit, muskovit a jílové minerály, živce a fylity. Skalní útvary vystupují ve vrcholové části hřbetu, kde tvoří dlouhý pás izolovaných skalek a jednak v severním svahu hřbetu.
Botanika: z lesnického hlediska představují porosty v CHÚ ukázky společenstev typu dubových bučin a lipových javořin s výskytem chráněného ohroženého druhu kruštíku modrofialového modrofialový (Epipactis purpurata). V podrostu je bohatý porost kapradin, např. kapraď samec, papradka samičí, různé druhy ostříc, bažanka vytrvalá, svízel vonný, konvalinka vonná, lýkovec jedovatý, samorostlík klasnatý, vraní oko čtyřlisté aj. Ze vzácných dřevokazných hub zde byl v r. 2002 nalezen korálovec bukový (Hericium clathroides).
Zoologie: v oblasti se vyskytují běžné druhy lesní fauny, podrobný průzkum nebyl prováděn. Hospodářské využívání, management: porosty v CHÚ svým dřevinným složením odpovídají přirozené druhové skladbě pro dané ekologické podmínky. Příměs smrku a modřínu není výrazná a v rámci obnovy porostů budou tyto druhy přednostně vybírány.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|