|
Přírodní rezervace Drahy [ Přírodní rezervace ]PR Drahy - kvetoucí pětiprstka žežulník (15. 6. 2002) Základní údaje: Velmi členité pastviny a louky 1 km JV od obce Horní Němčí, k.ú. Horní Němčí, V: 15,0797 ha, n.v.: 400-500 m.n.m., Z: Vyhláška Okr. úřadu v Uh. Hradišti ze dne 1.8.1991. Motiv ochrany: Ojedinělá ukázka druhotně vzniklého stanoviště s mělkou půdou a xerotermními společenstvy, místy odpovídajícími svým složením skalním stepím. Genofond unikátních druhů rostlin a živočichů. Řada druhů zde dosahuje hranice svého rozšíření.
Geologie, půdní poměry: Karpatský flyš, půda hnědá, místy oglejená, štěrkovitá, mělká. Velmi členitý povrch, na štěrkovitém podkladu vytvořeny strže.
Botanika: Velmi cenná botanická lokalita. Výskyt vstavače bledého, v. osmahlého, v. mužského, v. vojenského, v. nachového, tořiče včelonosného, pětiprstky žežulníku, pětiprstky hustokvěté, kosatce trávolistého a dvoubarevného, sasanky lesní (jediná lokalita na okrese Uherské Hradiště), koulenky prodloužené, hadího mordu nachového, prostřelence křížatého, hořečku brvitého, aj.
Zoologie: Ze vzácných druhů brouků je zajímavý výskyt střevlíka Carabus scabriusculus, majek Meloe rugosus, Meloe proscarabeus a krasce Anthaxia hungarica. Z motýlů zde byl nalezen např. otakárek ovocný, žluťásek barvoměnný, ohniváček černočárný, vřetenuška ligrusová, modrásek hořcový a černoskvrnný, bělopásek dvouřadý, píďalka Thera juniperata. Velmi hojná je zde kudlanka nábožná. Na jediném místě v regionu jihovýchodní Moravy zde byl zjištěn zavíječ Eurrhypis pollinacis. Z obratlovců je zajímavý výskyt ještěrky zelené, užovky hladké, ťuhýka šedého, chřástala polního a dudka chocholatého.
Lesnictví: Bezlesí. Lokalita je porostlá rozptýlenou zelení, tvořenou jalovci obecnými, borovicemi, keři hlohů a šípkové růže, na vlhčích místech olší. Ve spodní části je situován višňový sad.
Management, ohrožení, návrhy opatření: Území je třeba pravidelně kosit. Údržbu pastvou skotu není příliš vhodná - varovným příkladem je stav sousední lokality Vinohrádky. Vzhledem k cennosti území zde není na místě šetření s finančními prostředky na minimální údržbu kosením. V současné době je území v péči ochranářského sdružení pod vedením pana S. Bobčíka z Horního Němčí.
Historie: Celé území sloužilo jako málo úživná pastvina pro kozy a zřejmě i jako shromaždiště obecního skotu. To přispělo k erozi půdy a vzniku terénních rýh a nerovností. Po úpadku soukromého zemědělství došlo k opuštění lokality a postupnému zarůstání hlohem, šípkem a borovicí lesní. V roce 1995 bylo území zbaveno většiny náletových dřevin a bylo obnoveno kosení.
AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 30.03.2007 v 10:59 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|