|
Přírodní památka Uvezené [ Přírodní památka ]Dubohabřina s dominantním česnekem medvědím v podrostu - PP Uvezené (22.5.2002) Základní údaje: Dubohabřina 2,5 km JV od obce Horní němčí, k.ú. Horní Němčí, V: 14,3900 ha, n.v.: 500-575 m.n.m., Z: Vyhláška Okr. úřadu v Uh. Hradišti ze dne 1.8.1991.
Motiv ochrany: Lesní porost s typickou skladbou dřevin původních dubohabrových lesů nižších poloh Bílých Karpat. Hlavním důvodem ochrany je zachování bohaté směsi listnatých dřevin, které zároveň dokladují dřívější hospodaření v lesích pařezinovým způsobem. Lokalita je geologickou ukázkou vrstevných pramenů ve svážném území, které je typické pro flyšové horniny Bílých Karpat.
Geologie, půdní poměry: Geologický podklad tvoří karpatský flyš, půda je středně hluboká, kyprá, humózní, dobře zásobená vodou. Vyskytují se zde četné pramenné vývěry a sesuvy půdy. Reliéf terénu je velmi členitý.
Botanika: V bylinném patře se dominantně vyskytuje česnek medvědí a ostřice chlupatá, dále lilie zlatohlávek a okrotice dlouholistá.
Zoologie: Ornitofauna je zastoupena typickými druhy jako je kukačka obecná, strakapoud velký, sýkora koňadra, budníček menší, holub hřivnáč, strakapoud prostřední, strakapoud malý, žluna zelená, šoupálek dlouhoprstý a krátkoprstý, brhlík obecný, budníček lesní a větší, lejsek šedý, žluva hajní.
Lesnictví: Lesní porost je tvořen dvěma etážemi, vyskytuje se zde bohatá směs dřevin z dubu zimního, buku lesního, javoru klenu, habru obecného,topolu osiky, břízy bělokoré, javoru babyky a jasanu ztepilého. Bohatá směs původních druhů dřevin dokladuje vývojové stadium hospodaření v lesích pařezinovým způsobem, jehož výsledkem je z hlediska ochrany přírody velmi cenné splečenstvo.
Management, ohrožení, návrhy opatření: Porost ponechán bez zásahů.
Historie: V minulosti se v porostech hospodařilo především výběrovým způsobem, neboť území je díky sesuvům a prameništím těžko přístupné.

AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 30.03.2007 v 11:02 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|