|
Přírodní památka Dubiny [ Přírodní památka ]Přírodní památka Dubiny Základní údaje: Květnatá orchidejová louka s rozptýleným porostem dřevin 0,8 km od obce Březová, k. ú. Březová, V: 1,3657 ha, n.v.: 410-470 m.n.m., Z: Vyhláška č. 4 Správy CHKO Bílé Karpaty ze dne 9.1.1995. Motiv ochrany: Výskyt ohrožených orchidejovitých rostlin. Geologie, půdní poměry: Karpatský flyš s půdou hnědou, jílovitohlinitou, hlubokou. Botanika: Z ohrožených druhů se vyskytuje hlavinka horská (Traunsteinera globosa), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), vstavač kukačka (Orchis morio), vstavač osmahlý (Orchis ustulata), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), kozinec dánský (Astragalus danicus), bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum) aj. Zoologie: Z ptáků byli na lokalitě pozorováni např. pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla), pěnice pokřovní (Sylvia curruca), pěnice vlašská (Sylvia nisoria), ťuhýk obecný (Lanius collurio), linduška lesní (Anthus trivialis) a pěvuška modrá (Prunella modularis). Z motýlů jmenujme alespoň perleťovce kopřivového (Brenthis ino), modráska očkovaného (Maculinea telejus), žluťáska barvoměnného (Colias myrmidone) a ohniváčka černočárného (Lycaena dispar). Lesnictví: Bezlesí. Lokalita je porostlá rozptýlenou zelení, kterou tvoří duby, břízy, hlohy a šípky. Management, ohrožení, návrhy opatření: V současné době je území koseno vlastníky. Historie: Původně jednosečná louka byla po převodu do užívání státního statku Březová víceméně opuštěna, jen občas přepásána kravami. Z větší části zarostla náletem dřevin, především hlohu. Po navrácení lokality původním majitelům tito provedli s metodickými připomínkami Správy CHKO Bílé Karpaty vyčistění větší části území od náletu. Literatura: Rezervační kniha. Dep. ZO ČSOP "Uherskohradišťsko”, Správa CHKO Bílé Karpaty. Jatiová, M., Šmiták, J. (1996): Rozšíření a ochrana orchidejí na Moravě a ve Slezsku. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, středisko Brno. Kuča, P., Májsky, J., Kopeček, F. & Jongepierová, I. (1992): Monografie "Bílé Biele Karpaty". Bratislava. Mackovčin, P., Jatiová, M. a kol (2002): Zlínsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek II., AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha Šnajdara, P.: Management MZCHÚ Bílé Karpaty 1994-1996, Luhačovice. Šnajdara, P., Hrabec, J. a kol. (2002): Chráněná území Uherskohradišťska a Uherskobrodska. 3. upravené a rozšířené vydání.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|