Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (10:40 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie obce Březová [ Historie (archivní dokument) ]

První zmínka o obci pochází z r. 1492, od r. 1615 je trvale osídlena. Svůj název dostala obec podle louky, přes níž vedla cesta spojující Uherskobrodsko s Uhrami (zmínka z r. 1492). Trpěla často vojenskými vpády a byla několikrát vypálena. Obyvatelstvo, které nemohla horská půda uživit odcházelo často za sezónními pracemi do Uher a Rakouska nebo se živilo podomním prodejem semen (sémenkáři).
S názvem zdejší Březové se setkáváme již v roce 1325. Nešlo však o obec v pravém slova smyslu, ale o louku kde byly postaveny první chalupy, které sloužily jako bydlení pro lesní dělníky. V roce 1605 vpadl do Malých Karpat Bočka, který pálil a ničil co se dalo. Co však nezničili bočkajovci, dokončila vojska Gábora Netulena. Osídlenci Březové se však nedali odradit a začali si budovat novou Březovou v nynějších místech. V roce 1616 byly stanoveny hranice nové Březové. Koncem 18. století a počátkem 19. století se růst chalupníků na Březové zvětšoval. K ůčelům duchovní správy byl vybudován v roce 1745 poměrně chatrný nový kostelík. Kostel však vzrůstajícímu počtu obyvatel obce nestačil a proto byl vybudován v druhé polovině 60. let 19. století nový rozsáhlý kostel. I přes hodně překážek byla stavba dokončena a kostel se stal dominantou obce až do dnešní doby. Tíhu německé okupace pocítili občané Březové od samého začátku. Březová si oddechla od válečných hrůz až 26. dubna 1945. V roce 1955 byla k obci Březová připojena obec Olšovec. Také v tomto roce bylo založeno v Březové JZD, ale po kritickém neúspěchu hospodaření přešlo v roce 1959 pod správu Státního statku v Uherském Hradišti a do ledna 1966 v Uherském Brodě. Zlepšovaly se zde také podmínky bytové kultury, především zařizováním samospádových vodovodů, silnic ale i autobusového spojení.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 24.02.2007 v 14:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz