|
BRTNÍK Míla [ Osobnost FoS ČR ]Významná osobnost Folklorního sdružení České republiky a Horáckého folklorního sdružení. MÍLA BRTNÍK-*7.ledna 1928 v Jihlavě. Autor rukopisné sbírky " Zpěvník horáckých písní po lidech sebraných". Hudebník, vynikající houslista, upravovatel, choreograf, organizátor, sběratel, autor pořadů, výtvarník. Do folklorního hnutí se zapojil v 50.letech. V roce1954 obnovil skřípácou muziku ve Velkém Beranově u Jihlavy, která v pozdějších letech ovlivnila také instrumentář BROLNu. Skřípáckou muziku připojil k nově založenému souboru Vysočan, kde působí jako umělecký vedoucí, choreograf ( vytvořil zde na 150 choreografií včetně hudebních úprav) a primáš muziky. Lidové písně upravoval též pro soubory Drahan Blansko, Kalamajka Havlíčkův Brod, Křenováček Křenovice , Škubánek Světlá nad Sázavou, Stražišťan Pacov, Velen Boskovice, Vysočinek Hlinsko, Podjavořičan Telč aj. Je autorem programů Horáckých slavností v Telči, v Jihlavě a festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou. Spolupracuje se svazem českých Chorvatů v Daruvaru. Se svým souborem natáčel v Čs. i České televizi, v rozhlase v Brně, Praze i v zahraničí ( např. Velká Británie, Finsko, Francie). Významná je též jeho činnost organizátorská. Působil jako předseda regionálního a člen ústředního poradenského sboru pro lidovou píseň a tanec, podílel se na práci sekce pro dětské folklorní soubory v Artamě, je zakladatelem Horáckého folklorního sdružení (1990), působil též ve výboru Folklorního sdružení ČR. Autorsky přispívá k pořadům na MFF ve Strážnici, od roku 1995 je členem Senátu programové rady. Míla Brtník obdržel za svoji folklorní činnost ocenění doma i v zahraničí. Velmi významné bylo světové uznání formou zařazení životopisu do mezinárodní příručky význačných vůdčích osobností světa " Kdo je kdo" na základě rozhodnutí amerického životopisného ústavu Američan Biographical Institute (ABI). Míla Brtník je pokračovatelem Zdeňky Jelínkové. Doslova vydupali Horácko ze země. Vyškolili řadu vedoucích souborů, vdechli jim nadšení a lásku k horáckým Tancům a písničkám. Míla Brtník je právem nazýván " tátou horáckého folkloru". Patří mu za to nejvřelejší díky. 2006 2007 Dočetli jsme se, že pan Míla Brtník byl v polovině roku 2006 poctěn Cenou ministerstva kultury. Obdržel ji za celoživotní práci pro propagaci a popularizaci Horácka. Za cenou stojí mnoholetá práce se souborem Vysočan i dalšími soubory, výchova mladých, práce v porotách, sběratelská činnost a další. Prostě Horácko je Brtník. Gratulujeme k ocenění a přejeme hodně sil a energie do dalších let.
KONTAKTNÍ ADRESA:Osobnost FoS ČR Míla Brtník Vrchlického 19 586 01 Jihlava Česko (CZ) Míla Brtník s členkami muziky Vysočan, Kraslice 2002 Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 14.01.2007 v 21:12 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|