|
Přírodní památka Kočičí skála [ Přírodní památka ]Základní údaje Výchoz vápencových skal a jeho bezprostřední okolí při východním okraji silnice Mikulov-Klentnice asi 1,9 km jižně od Klentnice Katastrální území: Klentnice Rozloha: 0,66 ha Nadmořská výška: 342-362 m Zřízena: výnos MŠVU č. 97.095/51-IV/5 z 25. 6. 1951 a MŠO č. 101.109/53-D/II/3 z 20. 5. 1953 a výnos MK ČSR č. j. 14.200/88-SÚOP z 29. 11. 1988 (částka 49/1988 Sb.)
Důvod vyhlášení a hlavní motiv ochrany Skalní a stepní ekosystémy s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin.
Geologické, geomorfologické a půdní poměry Skalní relikt ernstbrunnských vápenců izolovaný v polích. Převládají rendziny.
Rostlinstvo a květena Ve skalních štěrbinách se uchytila chazmofytická vegetace s tařicí skalní. Na vystupujícím skalním podkladě je maloplošně vyvinuta skalní step s kosatcem nízkým a koniklecem velkokvětým. Západní svah útesu směrem k silnici kryje luční step s válečkou prapořitou, východní svah porůstají teplomilné křoviny. Na severozápadním svahu skalky se nachází jediná existující populace pomněnky úzkolisté na Pavlovských vrších. Z celkem 216 druhů cévnatých rostlin nalezených na lokalitě v letech 1992-1996 je 11 zvláště chráněno. Kromě výše uvedených je to hlaváček jarní, hvězdnice zlatovlásek, koulenka vyšší, kozinec vičencovitý, len tenkolistý, lomikámen trojprstý a zvonek boloňský.
Hospodářské využívání, ohrožení a návrh péče o chráněné území V minulosti byl na jihozápadní straně enklávy otevřen malý lom, v současnosti je území bez hospodářského využití, ale vzhledem ke své poloze přímo u silnice trpí vysokou návštěvností. Luční step na západním svahu zarůstá akáty z kořenových výmladků, které je nutno v několikaletých intervalech odstraňovat, stejně jako rozrůstající se křoviny. Vhodné je občasné posečení nebo řízená pastva.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|