|
Svinec [ Hora, kopec nebo vrch ] Zastavení č. 6 - Svinec - sjezdovka, naučné Palackého stezky (nadmořská výška 518 m)
Ze stanoviště č. 5 v nadmořské výšce 408 m odbočuje naučná stezka z asfaltové silnice na lesní turistickou stezku, která nás po severovýchodním zalesněném úbočí Svince dovede na jeho hřeben. Ze značené stezky odbočuje vlevo lesní cesta (žlutá turistická značka) k vývěru kvalitní pitné vody s vysokým obsahem uhličitanu vápenatého. Prameniště je odpočinkovým místem obyvatel města, kteří si pravidelně odnášejí vodu, které připisují léčivé účinky.
V jarním období nás podél trasy mohou provázet některé naše orchideje, jako vstavač mužský znamenaný, okrotice bílá, bradáček vejčitý a jiné pozoruhodné druhy lesní květeny: pryšec mandloňovitý, zápalice žluťuchovitá, na loukách a v okrajových porostech pak nápadně vyvýšený blankytně modře kvetoucí rozrazil ožankovitý a jiné druhy.
Území se nachází v ochranném pásmu Přírodní rezervace Svinec. V roce 1981 byla na severním úbočí Svince vybudována lyžařská sjezdovka a ubytovna. Zařízení je ve vlastnictví Lyžařského klubu "Svinec". Ubytovna s kapacitou 35 lůžek poskytuje celoročně služby turistům.
Odlesněním svahu pro stavbu sjezdovky vznikl z hřebene Svince průhled do území Moravské brány, jejíž charakter typické příkopové propadliny je velmi dobře patrný na pozadí ostře se rýsující zlomové linie zalesněných svahů Oderských vrchů.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 23.10.2021 v 12:10 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|