|
Společenský dům Bohuslavice [ Kulturní a zábavní zařízení ]Společenský dům Bohuslavice Společenský dům Telefon:Historie: V roce 1972 rozhodla rada MNV o výstavbě kulturního domu v Bohuslavicích. Byl postaven na zahradě stávající hospody p. Pauseho. Stavbu financoval Okresní národní výbor, částečně byla úvěrována Státní bankou v Opavě. Aby nedocházelo k problémům s pracovními silami, rozhodl MNV, aby každá domácnost odpracovala na stavbě bezplatně 75 hodin. V říjnu 1974 byla provedena demolice 150 let staré hospody p. Pauseho a v prosinci 1974 byl společenský dům v Bohuslavicích slavnostně otevřen.
Výňatek z místní kroniky: Kulturní dům, s jehož výstavbou bylo započato 4. září 1972 byl dokončen v plánovaném termínu a bylo na něm odpracováno více jak 100 000 brigádnických hodin místními občany. Každá rodina odpracovala po dobu výstavby celkem 75 brigádnických hodin bezplatně. Jen čtyři rodiny tento závazek nesplnily. Hodnota díla přesáhla 5 400 000 ,- Kčs.
Společenský dům Bohuslavice
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|