|
Zámek a hrad Frýdlant v Čechách [ Zámek ]Mohutný hrad a zámek Frýdlant se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědou. Ve 13. století jej drželi Ronovci, pak další šlechtici, až jej v roce 1622 koupil Albrecht z Valdštejna - diplomat, politik a výrazná osobnost třicetileté války. Po jeho zavraždění v roce 1634 jej získali Gallasové, kteří je vlastnili až do roku 1945. Zámek představuje zajímavé spojení středověkého hradu a renezančního zámku a je jedním z nejvýznamnějších památkových celků v České republice. Historie hradu spadá do poloviny 13. století. Původní podoba gotického hradu se zachovala jen z části. Zbyly z ní jen části mohutných staveb a velká válcová věž. Renezanční podobu získal areál postupně na přelomu 16. a 17. století. Rod Clam-Gallasů poprvé zpřístupnil zámecké prostory veřejnosti v roce 1801. Dnes jsou v zámku k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení. Bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek. Do areálu hradu se vstupuje stejně jako před dvěma sty lety padacím mostem. Ze švédského nádvoří stoupá cesta dál na velké zámecké nádvoří a odtud strmou stezkou stoupá k hradu. Majitel / Uživatel: ČR - Státní památkový ústav v Ústí nad Laben / Správa státního zámku Frýdlant Expozice: Historické muzeum zpřístupněné už v roce 1801 v sobě skrývá rozsáhlou sbírku zbraní, rodovou galerii, hradní obrazárnu, koňské postroje, střelecké terče a pozoruhodnou sbírku dýmek. Prohlídka pokračuje do zámecké renesanční kaple sv. Anny. Zajímavé je, že prohlídka zámku začíná v podkroví. Zde se nacházejí hostinské pokoje, zpřístupněné teprve v roce 2001 a pak si návštěvník může prohlédnout komnaty obou zámeckých křídel s dámskými, pánskými a reprezentačními pokoji. V tzv. kastelánském křídle jsou instlovány ukázky různých historických stylů, dětský pokoj s množstvím hraček. Prohlídka končí v zámecké kuchyni, v níž je dochován snad nejpočetnější soubor měděného nádobí v České republice. Zajímavost: Muzeum Clam-Gallasů bylo zpřístupněno pro veřejnost již roku 1801. Otevřeno: Duben a říjen - denně mimo pondělí 9.00 - 15.30 Květen, červen a září - denně mimo pondělí 9.00 - 16.00 Červenec a srpen - denně mimo pondělí 9.00 - 16.30 Prohlídka: - s průvodcem (česky, anglicky a německy) - délka 100 minut - nejvíce 45 osob Vstupné: - dospělí 80,- Kč - děti, studenti a důchodci 40,- Kč Noční prohlídky v červenci a srpnu po dohodě. Služby: - rezervace prohlídek - prodej suvenýrů - restaurace - pronájem prostor - společenské akce na objednávku Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.
KONTAKTNÍ ADRESA:Správa státního zámku Frýdlant v Čechách Zámecká 4001 464 11 Frýdlant v Čechách Česko (CZ) fax: (+420) 482 311 629
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|