|
HANKE Anton [ Osobnost ]Anton Hanke
Speleolog, důlní rada
* 21.12.1840 Bravantice + 3.12.1891 Terst
Od roku 1880 náčelník c. a k. garančního úřadu v Terstu - v témže roce jmenován důlním radou - člen terstské speleologické společnosti - výzkum Škocjanských jeskyní (dnešní Slovinsko) - během 7 let provedl se svými spolupracovníky 16 speleologických výprav a 38 částečných přípravných obhlídek nejobtížnějších úseků Krasu - ačkoli sám byl z vyšších kruhů, stal se rádcem místních obyvatel a podporoval děti ve škole ve Škocjanech - zemřel na následky zápalu plic v Terstu - pohřben podle svého přání ve Škocjanech.
Po osobě a životě Antona Hankeho pátrá již od roku 2000 paní Šustková Věra. Do dnešního dne se jí podařilo zjistit, že Anton Hanke se narodil dne 21.12.1840 v Bravanticích a bydlel v domě s č.p. 87. Doposud se přesně nepodařilo zmapovat jeho pohyb v ČR. Dále bylo zjištěno, že od roku 1880 se stal náčelníkem c. a k. garančního úřadu v Terstu. Ještě v tomtéž roce byl jmenován důlním radou. Byl členem terstské speleologické společnosti a velmi významně se podílel na výzkumu Škocjanských jeskyní, které jsou na území dnešního Slovinska. Slovinská republika kvůli mimořádným přírodním a kulturním hodnotám prohlásila v roce 1996 oblast Škocjanských jeskyní za oblastní park. V průběhu sedmi let provedl se svými spolupracovníky 16 speleologických výprav a 38 částečných přípravných obhlídek nejobtížnějších úseků Krasu. Přestože byl sám z vyšších kruhů, stal se rádcem místních obyvatel a podporoval děti ve škole ve Škocjanech.
Zemřel ve věku 51 let na následky zápalu plic dne 3.12.1891 v Terstu a pohřben byl na vlastní přání ve Škocjanech. Jeho hrob je prohlášen za kulturní památku.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Věje-li na den Rozeslání apoštolů jižní vítr, bude velká drahota a tam, odkud věje, velká láce.
|
|
15.7.972: Úmrtí Boleslava I. Novým knížetm nastolen jeho syn Boleslav II. 15.7.1975: 15. července byl zahájen společný let lodí Sujoz (SSSR) a Apollo (USA), během během něhož se obě tělesa pevně spojila, kosmonauti se navzájem navštívili, uskutečnili několik společných pokusů, potom se lodi od sebe oddělily a obvyklým způsobem přistály. byl to počátek přímé spolupráce Sovětského svazu a Spojených států amerických v pilotované kosmonautice.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|